تشریح آخرین وضعیت عملکرد اعطای تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری؛ 894 هزار طرح در سامانه کارا ثبت نام اولیه شد/ ارسال 513 هزار طرح به دستگاه های اجرایی

مدیر سرمایه گذاری پروژه اشتغال فراگیر روستایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، آخرین وضعیت عملکرد اعطای تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری را تشریح کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نقل از تسنیم  ، ” رامین اسدی ” در تشریح آخرین وضعیت عملکرد اعطای تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری اظهار کرد: تعداد کل طرح های ثبت نام شده در سامانه کارا  894 هزار طرح است  که از این تعداد 513 هزار طرح به دستگاه های اجرایی ارسال و مورد بررسی قرار گرفته است .
وی ادامه داد: در حال حاضر 154 هزار طرح در مؤسسات عامل وجود دارد که 112 هزار طرح به مبلغ 97 هزار میلیارد ریال در حال پرداخت هستند .
مدیر پروژه های سرمایه گذاری در برنامه های اشتغال و فراگیر درباره وضعیت طرح های اشتغال روستایی افزود: از تعداد 513 هزار طرح تایید شده توسط دستگاه های اجرایی، تعداد 254هزار طرح به کمیته های فنی استان ها معرفی شده اند که سهم وزارت جهاد کشاورزی 58 درصد، وزارت صمت 16 درصد، سازمان میراث فرهنگی 13 درصد و  سایر دستگاه ها  نیز 13 درصد را به خود اختصاص داده اند.
اسدی ادامه داد: در موسسات عامل نیز از مجموع طرح های ارسال شده 154 هزار و 217 طرح در موسسات عامل بررسی شده است که 74 درصد آن منجر به عقد قرارداد و پرداخت در شبکه بانکی شده اند.
وی در ادامه تصریح کرد: از مجموع اعتبارات  تخصیص داده شده، تاکنون نزدیک به 79 درصد پرداخت ها از سوی بانک های عامل صورت گرفته است.
وی افزود: اشتغال جدید پیش بینی و ایجاد شده تعداد 257 هزارو 370 نفر است.
اسدی  همچنین در خصوص دسته بندی اختصاص تسهیلات به طرح های خرد، کوچک و بزرگ افزود:  اختصاص  این اعتبارات به ترتیب  61 درصد اعتبارات به طرح های کمتر از 10 نفر اشتغال( خرد) ،  27 درصد بین 10 و 50 نفر اشتغال ( صنایع کوچک ) و  بین 50  تا 150 نفر اشتغال ( 8درصد ) و  4 درصد به طرح های ملی بین استانی و تامین مالی خرد مبنی بر قرار داد  اختصاص یافته است  .
وی جنسیت و سطح تحصیلات متقاضیان در طرح های منعقد شده را 66 درصد مربوط به مردان و 44 درصد به زنان مرتبط دانست و تاکید کرد: تعداد طرح های منعقد شده برای متقاضیان دیپلم و کمتر را 87 درصد خواند .
اسدی بخش فعالیت در طرح های منعقد شده موسسات عامل را در بخش کشاورزی 71 درصد، صنعت 16 درصد و خدمات 13 درصد عنوان و رسته های بخش خدمات در طرح های منعقد شده موسسات عامل را 24 درصد گردشگری، بوم گردی 22 درصد، خدمات مدرن سازی تعمیر ماشین آلات و ادوات و مکانیزاسیون کشاورزی 13 درصد، خدمات حمل و نقل و لجستیک 9 درصد، فناوری اطلاعات و خدمات بازاریابی محصولات کشاورزی و دامی هر کدام 7 درصد و خدمات ورزشی 5 درصد و سایر را 13 درصد بیان کرد.
مدیر سرمایه گذاری پروژه  اشتغال فراگیر روستایی  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسته های بخش کشاورزی در طرح های منعقد شده موسسات عامل را در حوزه پرورش دام سبک و سنگین 47 درصد، صنایع غذایی و تبدیلی تکمیلی کشاورزی 15 درصد، محصولات گلخانه ای 12 درصد، پرورش و فرآوری طیور و زنبور عسل 8 درصد ، زعفران و گیاهان دارویی 5 درصد، شیلات و وآبزیان 4 درصد، بسته بندی میوه، سبزی، نان، ادویه و خشکبار صادراتی 2 درصد، کشت نهال و بذر 2 درصد و سایر موارد یک درصد اعلام کرد.
اسدی رسته های بخش صنعت در طرح های منعقد شده موسسات عامل در حوزه پوشاک 22 درصد ، صنایع دستی 16 درصد، ساخت ماشین آلات و ادوات، 12 درصد، فرش دستبافت 12 درصد، مبلمان و مصنوعات 12 درصد، کفش و مصنوعات چرمی 2 درصد، بازیافت یک درصد، صنایع غذایی و تبدیلی تکمیلی کشاورزی یک درصد و سایر موارد را هم یک درصد بیان کرد.

۲۰ آبان ۱۳۹۸ ۰۹:۵۸
کد خبر : ۱۷۴,۶۰۴
لینک کوتاه: لینک
فهرست