شاکرمی در جمع تشکل های کارگری استان یزد: لازمه رونق تولید هم افزایی بین کارگر و کارفرما است / تقویت دولت الکترونیک در ادارات کار بر اساس قانون برنامه ششم توسعه

معاون روابط کار گفت: امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به هم افزایی کارگر و کارفرما در جهت حفظ تولید، و اشتغال و ارائه محصول با کیفیت نیاز دارد .

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجمع نمایندگان استان یزد با حضور حاتم شاکرمی معاون روابط کار شیخی مشاور معاون روابط کار مظفری مدیرکل بازرسی کار یوسفی مدیرکل تشکل های کارگری و کارفرمایی برگزار شد . حاتم شاکرمی در جمع تشکل های کارگری استان یزد با بیان اینکه عملکرد مدیریت استان و پیگیری نمایندگان مردم در استان ستودنی است گفت: در این شرایط با توجه به تحریم های ظالمانه دشمن امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به هم افزایی کارگر و کارفرما در جهت حفظ تولید و اشتغال و ارائه محصول با کیفیت نیاز دارد. وی در ادامه با اشاره به وضعیت معیشت کارگران عنوان کرد: دولت سال گذشته برای افزایش حقوق کارگران گام مثبتی برداشت که با احتساب حق مسکن و خواربار و سنوات سالیانه بیش از 40 درصد افزایش پیدا کرد اما از سویی با افزایش تورم هم همراه شدیم و اثر آن مهم در معیشت کارگران تا حدی کم رنگ شد. شاکرمی در خصوص قراردادهای موقت کار گفت: اقتصاد دیجیتالی باعث تحولاتی در بازار کار شده است که موضوع قراردادهای موقت میان کارگر و کارفرما را در برخی مشاغل اجتناب ناپذیر نموده است اما باید این موضوع به درستی مدیریت شود و شکر خدا توافقات خوبی نیز حاصل شده و امید است اقدام موثری در مطالبات به حق کارگران در مشاغل غیر مستمر با پی گیری تصویب آیین نامه آن صورت گیرد و به نقطه مثبتی برسیم.

شاکرمی با اشاره به اینکه در تقویت ادارات کار بر اساس قانون ششم برنامه توسعه و تکالیف دولت الکترونیک گفت: ارائه خدمات به جامعه کارگری و کارفرمایی به سمتی خواهد رفت که نیاز به حضور فیزیکی در ادارات کار نباشد . لذا نمایندگان استان و مسئولان استان در صورت آمادگی زیرساخت ها برای اجرای کار آماده باشند و یزد از هفته آینده در حوزه روابط کار به صورت الکترونیک عمل کند. وی با بیان اینکه شرط اجرای این کار مراجعه کارگران و کارفرمایان به دفاتر پیشخوان و احراز هویت است ادامه داد:مزایای اجرای این طرح کاهش فساد و شفافیت در عملکرد حوزه روابط کار است ضمن اینکه سرعت انجام خدمات کار را بالا می برد و سلامت انجام کار در سامانه جامع روابط کار افزایش می باید. وی از دیگر مزایای مهم در اجرای این سامانه را به حداقل رسیدن قراردادهای سفید امضا برشمرد و عنوان کرد: نگرانی هایی از سوی کارگران در این زمینه وجود دارد که اجرای این سامانه دغدغه جامعه کارگری در این زمینه را تا حد زیادی کاهش می دهد. شاکرمی همچنین از تقویت تعاونی های مصرف کارگری و تعاونی های مسکن خبر داد و گفت: آیین نامه مربوطه در حال اصلاح است و معاونت های مربوطه نیز در حال پیگیری و تدوین پیشنهاد ماده 49 قانون کار هستند و امید است در آینده نزدیک این آیین نامه اصلاح و مصوب شود. مدیران باید مروج گفتمان در زمینه مسئولیت های اجتماعی باشند. همچنین در ادامه این سفر شاکرمی و تیم همراه در نشست شورای هماهنگی اداره کل تعاون شرکت کردند و اظهار داشت: هر یک از اعضای شورای هماهنگی به عنوان نماینده وزارت تعاون در این شورا سهم دارند و باید خدمات وزارتخانه به این بزرگی را در استان ها ارائه و به جامعه نیز بیان کنند.

معاون روابط کار وزارت تعاون با تاکید بر اینکه هر یک از مدیران باید تریبون بیان عملکرد خدمات وزارتخانه در سطح استان ها باشند اضافه کرد: انتظار دارم شورای هماهنگی حساسیت بیشتری در این زمینه داشته باشند و با استفاده از ابزار کارهای مختلفی که وجود دارند به درستی به وظیفه خود عمل کنند. وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: مدیران باید مروج گفتمان در زمینه مسئولیت های اجتماعی باشند لذا شورای هماهنگی مدیران در سطح استان دارای برنامه باشند و منسجم اقدام کنند. شاکرمی عنوان کرد: اعضای کانون های کارآفرینی و کارفرمایی استان درخواستهای مختلفی از جمله اجرای بخشنامه 17 ماده ای مربوط به سازمان تامین اجتماعی را دارند . شاکرمی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر توجه و اهتمام ویژه به مسائل کارگری استان اظهار داشت: وزارتخانه مصمم است به جامعه هدف با تمام توان خدمت کند و موضوع شفاف سازی و دولت الکترونیک را در دستور کار قرار داده که در حوزه روابط کار در هفته آینده سامانه جامع روابط کار در استان یزد مستقر و اجرایی خواهد شد در ادامه سفر شاکرمی و تیم همراه از شرکت یزد باف بازدید داشتند.

۹ آذر ۱۳۹۸ ۲۱:۱۰
کد خبر : ۱۷۸,۰۶۶
منبع: سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
لینک کوتاه: لینک
فهرست