معرفی تست غیرمخرب بتن

یکی از روش­های غیرمخرب تست بتن و کسب اطلاع از وضعیت بتن، ارسال امواج اولتراسونیک  به داخل محیط بتن و دریافت و تحلیل موج­های بازگشتی از آن است. دستگاه PROCEQ Pundit 250 Array  دستگاهی ۸ کاناله برای ارسال و دریافت امواج به داخل بتن به صورت غیر مستقیم است که در تصویر زیر آرایش شماتیک پراب­های دستگاه نمایش داده شده است.

نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که امواج اولتراسونیک به نوبت توسط هر یک از پراب­ها ارسال شده و بازگشت آن توسط هفت پراب دیگر ثبت می­‌شود و این فرآیند توسط همه پراب­ها در اسکن انجام می­‌شود. به عبارت دیگر در یک فرآیند اسکن تعداد ۵۶ اسکن از مقطع انجام می­‌شود که به آن A-Scan گفته خواهد شد. پردازش این نتایج با استفاده از الگوریتم (Synthetic Aperture Focusing Technique (SAFT به صورت لحظه‌­ای انجام شده و نمای مقطع بتنی اسکن شده بدست می‌­آید که به آن Real-time B-Scan گفته خواهد شد.

به طور کلی دستگاه PROCEQ Pundit 250 Array  با شرح مختصری که از نحوه عملکرد آن در بالا ارائه شد، دارای قابلیت­‌های زیر است:

  1. دستگاه اولتراسونیک بتن برند PROCEQ ساخت کشور سوییس مدل #Pundit 250Array 32730110 – تصویر با کیفیت بسیار عالی برای نشان­ دادن عیوب، میلگردها و داکت­ها – دارای ۸ کانال جهت ارسال و دریافت امواج اولتراسونیک – امکان اتصال دو پراب در کنار هم و استفاده هم­زمان از ۱۶ کانال اندازه‌­گیری کامل با انجام ۵۶ A-Scan و نمای B-Scan
  2. کیت Pundit Lab PL200 PE UPV شامل دو ترانسدیوسر ۵۴KHz #32720002 استوانه­ای کالیبراسیون، همراه با کابل و اتصالات

این دستگاه مدل ارتقاء یافته و بسیار پیشرفته­‌تری نسبت به دستگاه Pundit PL200 Pulse Echo است که پیش از این در همین پروژه جهت تست غیر مخرب اجزاء بتن پیش‌­ساخته مورد استفاده قرار گرفته است. دستگاه جدید به صورت خاص برای اسکن عمیق بتن جهت تشخیص و جانمایی عیوب و تعیین عمق و گستردگی خلل و فرج طراحی و ساخته شده و تاکنون هیچ نمونه‌­ای از آن وارد کشور نشده و پیشرفته­‌ترین و بروزترین تجهیز در زمینه تست غیر مخرب اولتراسونیک بتن است. این تجهیز در مقایسه با مدل قدیمی(Pundit PL200 Pulse Echo) ، دارای ۸ کانال مجزا است که با هر بار تابش موج توسط هر یک از کانال­ها، موج بازگشتی به طور هم­زمان توسط ۷ کانال دیگر دریافت و پردازش می­‌شود که باعث افزایش قابل ملاحظه دقت در تشخیص عیوب بتن و کارایی بسیار سریع­تر خواهد شد.

شرح خدمات PROCEQ Pundit 250 Array:

حسب درخواست مکتوب کارفرمای محترم، از این دستگاه برای کنترل کیفیت پرشدگی فضای داخل کوپلرها به شرح زیر استفاده خواهد شد:

  1. انجام کالیبراسیون دستگاه با استفاده از نمونه­‌های مورد نیاز برای تعیین پارامترهای دستگاه
  2. انجام اسکن بر روی یک کوپلر یک وجه از ۱۰ درصد ستون­‌های یک طبقه در محل سوراخ بالایی کوپلر
  3. دریافت اطلاعات نماهای A-Scan و نمای B-Scan
  4. انجام ارزیابی مقایسه‌ای و بررسی وضعیت پرشدگی کوپلر توسط گروت
  5. ارائه گزارش مکتوب و مصور از نتایج بررسی­‌های انجام شده برای هر طبقه شامل موارد فوق همراه با نتیجه­‌گیری و ارائه مستندات
فهرست