انعقاد تفاهم نامه بین ذوب آهن اصفهان و شرکت زغالسنگ کرمان در راستای کاهش وابستگی به زغال خارجی

آیین انعقاد تفاهم نامه بین ذوب آهن اصفهان و شرکت زغالسنگ کرمان،چهارشنبه بیست و دوم مردادماه با حضوردکتر باقر نیک طبع مدیرعامل شرکت معادن زغالسنگ کرمان و هیات همراه در حضور علی احمدیان رییس هیات مدیره ذوب آهن و منصور یزدی زاده مدیرعامل این شرکت با هدف تامین زغالسنگ با توجه به دو پارامتر کمی و کیفی  به امضا رسید.
باقر نیک طبع در حاشیه آیین انعقاد این تفاهم نامه گفت : همکاری معادن زغالسنگ کرمان با ذوب آهن به سال ها پیش برمی گردد و امرز با انعقاد این تفاهم نامه فصل جدیدی در همکاری این دو مجموعه رقم می خورد.
وی افزود : کرمان به لحاظ مواد معدنی به ویژه زغالسنگ استان برخورداری به شمار می رود و ما برنامه داریم ۱۵ درصد زغال فعلی که برای ذوب آهن تامین می کنیم را در فاز اول به بالای ۴۰ درصد برسانیم.
مدیرعامل زغالسنگ کرمان تصریح کرد : هدف این است که در میان مدت بهره برداری از معادن موجود را افزایش داده و در کوتاه مدت نیز بر روی کیفیت و تولید فعلی اقداماتی داشته باشیم تا واردات زغال داخلی به حداقل برسد.
 این موضوع ارز بری کمتر را نصیب ذوب آهن نموده و برای معادن نیز افزایش تولید و به دنبال آن ،  امتیازات دیگر را ایجاد می کند.
این مقام مسئول بیان کرد : ذوب آهن اصفهان آغاز کننده اکتشاف و استخراج از معادن زغالسنگ کشور بوده است و همگان به این سابقه درخشان واقف هستند. امیدوارم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «جهش تولید» نامگذاری شده است بتوانیم با همدلی و هم افزایی بیش از پیش برای رشد و اعتلای کشور در جبهه تولید و اقتصاد قدم برداریم.
منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان نیز گفت : کک  در سبد مواد اولیه این شرکت نقش بسیار مهمی دارد. به همین دلیل زغالسنگ همواره برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و حدود ۵۰ درصد از سهم قیمت تمام شده ذوب آهن به زغال سنگ و کک برمی گردد و بخشی از آن را به ناچار به دلیل به دست آوردن ترکیب مناسب وارد می کنیم.
وی افزود : امروز زمینه های توسعه همکاری با زغالسنگ کرمان در بُعد اکتشافات و معادن جدید را مد نظر داریم.
آرزوی ذوب آهن اصفهان این است،روزی برسد که نیاز به واردات زغالسنگ نداشته باشیم و البته این موضوع هم به نوع معادن در ایران باز می گردد.
مدیرعامل شرکت از تشکیل کارگروهی برای پیگیری مفاد این تفاهم نامه خبر داد و گفت : با حضور نفراتی از طرفین قرارداد به صورت مستمر مفاد این قرارداد پیگیری می شود تا بتوانیم در بازه زمانی مناسب به نتیجه مطلوب دست یابیم.
این مقام مسئول تصریح کرد : نیاز زغالسنگ امروز ذوب آهن با دو باتری کک سازی،حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن است که تامین آن از داخل امکان پذیر نیست و در چارچوب این تفاهم نامه امیدواریم وابستگی این شرکت به زغال خارجی کاهش یابد.
فهرست