نگاهی به بازارهای جهانی در هفته ای که گذشت گزارش هفته ۵۰ سال ۲۰۱۹

تازه های فولاد
سنگ آهن
فولاد ایران: در هفته ای که گذشت قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین تا ۵ دلار بالا رفته ۹۴ دلار هر تن سی اف آر شد. انتظار می رود عرضه سنگ آهن در ژانویه از دسامبر کمتر شود. بازار آخر هفته کمی به رکود رفت ولی روز جمعه تقاضا مجددا بهتر شد و قیمت را بالا برد. موجودی سنگ آهن بنادر چین نیز پایان هفته ۱٫۹ میلیون تن کمتر شده ۱۲۷٫۶ میلیون تن ثبت شد. 
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران نیز بنا بر گزارش یومتال، قیمت ها تا ۷ دلار رشد هفتگی داشت.  آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۴۸٫۸ دلار به ۵۶٫۱ دلار هر تن فوب رسید.  سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز از حدود ۴۶ دلار به ۵۳ دلار هر تن فوب بهبود یافت. 
 
قراضه
فولاد ایران: هفته گذشته در ترکیه خرید های جدیدی برای قراضه وارداتی نهایی شد و قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ به ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر رسید که تا ۲۰ دلار رشد هفتگی داشت و اوج قیمت نیمه دوم سال ۲۰۱۹ می باشد. 
عرضه کنندگان قراضه به آینده بازارشان خوش بینند گرچه برخی از فعالان بازار نسبت به تداوم رشد قیمت خیلی مطمئن نیستند چون تقاضای فولاد قبل از تعطیلات سال نو میلادی کمتر می شود و می تواند روند صعودی قیمت قراضه را آرام کند. 
در بازار شرق آسیا قیمت قراضه وارداتی تا ۱۴ دلار رشد هفتگی داشته ۲۹۵ دلار هر تن سی اف آر شد. قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن هم نیز رشد حدودا ۲ دلاری داشته ۲۳۶ دلار هر تن فوب شنیده شد. 
در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده تا ۶ دلار بهبود داشته ۲۷۰ دلار هر لانگ تن شد. 
 
بیلت
فولاد ایران: با رشد قیمت قراضه، هفته گذشته بیلت سی آی اس نیز صعودی بود  البته تقاضا بیشتر از جانب تجار دیده می شود تا مصرف کننده نهایی. تجاری که خرید می کردند منتظر رشد قیمت تا پایان سال هستند. بیلت سی آی اس ۱۰ تا ۲۰دلار رشد قیمت داشته ۴۰۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه شد. اغلب معامله ها نیز در ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار نهایی گردید. 
در بازار جنوب شرق آسیا با توجه به تداوم تقاضای مطلوب چینی ها، بیلت وارداتی گران تر شد. گرچه در دسامبر فعالیت چینی ها کمتر شده ولی هنوز خریدار بیلت هستند. خریدهای هفته گذشته در بازار جنوب شرق آسیا بین ۴۲۵ تا ۴۴۶ دلار هر تن سی اف آر بسته به کشور عرضه کننده نهایی شد.  از طرفی در بازار داخلی چین بیلت تا ۱۱ دلار افت قیمت هفتگی داشت. 
بیلت در بازار ایران
فولاد ایران: قیمت شمش در هفته گذشته آنچنانکه پیش بینی میشد بالا رفت و از میانگین قیمت ۴۲۹۷۵ ریال تمام شده به اوج قیمت خود در روز سه شنبه به ۴۵۵۸۸ریال رسید ولی روز چهارشنبه شروع به افت کرد و به ۴۴۷۸۸ ریال کاهش یافت علت این افزایش قیمت بیشتر متکی به دو خصوصیت بود:
اول افزایش نرخ ارز که در طول هفته روند صعودی داشت و تا روز سه شنبه به اوج خود رسید اما روز چهارشنبه با کاهش مواجه شد. از آنجا که نرخ ارز در میانگین قیمت فروش صادراتی اثر می گذارد، پایه قیمت کدال را بالا می برد در نتیجه در طول هفته گذشته روند قیمت آهن اسفنجی هم رو به بالا بود طبعاً تریدرهای آهن اسفنجی نسبت به فروش کالا عقب نشینی کردند که همین مسئله به کاهش عرضه آهن اسفنجی منتهی شد. 
دوم انتظارات تورمی، از آنجا که بازار در طول ۶ ماه گذشته روند نزولی داشت و میانگین قیمت کلیه مقاطع و شمش به پایین تر از قیمت خود در متوسط سال گذشته رسیده بود بازار انتظار تغییر قیمت را داشت این امیدواری همراه با افزایش قیمت ارز به بالا رفتن قیمت شمش کمک کرد. 
سوم مسئله محدودیت عرضه مواد اولیه است که همچنان ادامه دارد در حال حاضر همه تولیدکنندگان شمش مجوز صادرات این کالا را دارند بنابراین نگاه آنها تنها معطوف به بازار داخلی نیست این مسئله باعث ایجاد بهبود و رونق تقاضای آهن اسفنجی شده است. بنابراین اگر در شرایط موجود بر فرض مثال همه کارخانه های تولید میله گرد متوقف شوند باز هم زمینه تقاضا برای آهن اسفنجی هست به همین دلیل از آنجا که افزایش قیمت شمش ناشی از بالا رفتن صادرات شمش است در نتیجه تقاضای اسفنجی هم افزایش یافته است تا جائی که صحبت از سهمیه بندی آن شده است .    
 
مقاطع
فولاد ایران:  میلگرد صادراتی ترکیه هفته گذشته با رشد قیمت قراضه بالا رفته از ۴۲۵ دلار به ۴۴۰ دلار هر تن فوب بهبود داشت. البته تقاضا هنوز محدود بود. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز ۴۱۵ تا ۴۳۵ دلار هر تن فوب ثبت شد در حالی که هفته قبل ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار بود. در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی کمتر از ۵ دلار بالا رفته ۴۳۵ تا ۴۴۰ دلار هر تن سی اف آر شد. 
میلگرد صادراتی چین نیز ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب شد که نسبت به هفته قبل که ۴۷۶ دلار هر تن فوب بود بهبود داشت. 
در بازار داخلی اروپا میلگرد با ۲ یورو رشد به ۴۶۰ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد ۶۰۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه  و بدون تغییر ماند. 
مقاطع در بازار ایران
فولاد ایران: میانگین قیمت میله گرد آجدار روز شنبه ۴۷۳۷۱ ریال تمام شده بود اما روز سه شنبه به ۵۰۱۳۸ ریال رسید و روز چهارشنبه به ۴۹۸۰۸ ریال افت کرد. افزایش قیمت میله گرد آنچنانکه در مورد شمش گفته شد ناشی از افزایش قیمت ارز بود ضمن آنکه با بالا رفتن قیمت شمش بسیاری از کارخانه های تولیدکننده شمش دست از عرضه کشیده بودند و همین مطلب به بالا رفتن قیمت میله گرد کمک کرد. با فروکش کردن قیمت ارز قیمت میله گرد هم پایین آمد ضمن آنکه از روز سه شنبه بسیاری از تجار که در انبار کالا داشتند یا هفته های قبل در قیمت ارزان از کارخانه ها خرید کرده بودند شروع به عرضه کالا در بازار نمودند تا از جو پیش آمده سود ببرند. این روند به کاهش قیمت میله گرد کمک کرد با فروکش کردن التهاب بازار و عقب نشستن بنکدارها قیمت روز پنج شنبه باز هم نزولی بود به همین دلیل انتظار می رود که قیمت میله گرد در هفته جاری نزولی باشد ولی محققاً به قیمت ۱۶/۰۹/۹۸ نخواهد رسید به دلیل آنکه در طول این یک هفته قیمت تمام شده شمش به مرز ۴۵۰۰۰ ریال رسیده است طبعاً روز شنبه و یکشنبه شاهد جدال بازار با قیمت تمام شده خواهیم بود طبیعی است که بازار خود را با قیمت جدید شمش هماهنگ خواهد کرد ولی این مسئله حداقل به یکی دو هفته زمان نیاز دارد .
قیمت تیرآهن سایز ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان روز شنبه ۵۴۳۰۰ ریال بود که تا روز سه شنبه به ۵۶۴۰۰ ریال رسید ولی روز چهارشنبه با ۱۰۰ ریال افت مواجه شد .  
 
ورق
فولاد ایران: محدودیت عرضه و افزایش خرید ها قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس را هفته گذشته بالاتر برد و با ۱۰ دلار رشد ۴۳۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. 
در بازار داخلی چین نیز ورق گرم کمی رشد داشته از ۵۳۲ دلار هفته قبل به ۵۴۳ تا ۵۴۴ دلار هر تن درب کارخانه رسید. ورق گرم صادراتی چین نیز ۴۶۷ دلار هر تن فوب شنیده شد. اخیرا ویتنام در ۴۸۰ دلار هر تن سی اف آر از چین ورق گرم خریده که معادل ۴۷۰ دلار هر تن فوب است.
قیمت ورق گرم صادراتی ترکیه از ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار هفته قبل به ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب رسید و برخی تا ۵۰۰ دلار هر تن فوب نیز پیشنهاد می دادند. همچنین در بازار داخلی ترکیه نیز ورق گرم از ۴۵۵ دلار به ۴۷۰ دلار هر تن درب کارخانه رسیده است. 
در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم  تا ۴ یورو رشد داشته ۴۳۲  یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم ۵۵۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه بود که تا ۲ دلار ارزان تر شد.  
ورق در بازار ایران
فولاد ایران: ورق گرم ضخامت دو میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۶۰۵۰۰ ریال معامله میشد و در اهواز ۵۸۵۰۰ ریال تا روز سه شنبه به اوج خود رسید و در اصفهان ۶۵۰۰۰ ریال و در اهواز ۶۱۵۰۰ ریال هم گفته شد ولی از همان روز سه شنبه پیشنهادهای زیر قیمت بازار شروع شد و همین مطلب باعث شد که قیمت روز چهارشنبه در اصفهان به ۶۳۰۰۰ ریال و در اهواز به ۶۰۵۰۰ ریال برسد. ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۵ میلیمتر در اصفهان عرضه نمیشد ولی از ۶ تا ۱۵ میلیمتر هم تابع همین روند بود و از ۶۴۶۷۵ ریال روز شنبه به ۷۰۰۰۰ ریال روز سه شنبه رسید اما روز چهارشنبه به ۶۹۵۰۰ ریال افت کرد. ورق های اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر بطور میانگین روز شنبه ۶۳۵۷۰ ریال قیمت داشت تا سه شنبه به ۶۷۷۱۴ ریال رسید ولی چهارشنبه قیمت میانگین به ۶۷۵۰۰ ریال برگشت. اتفاقی که در بازار ورق بعد از این باید انتظارش را داشت بالا رفتن قیمت اسلب از طرف فولاد خوزستان و هرمزگان است محققا با توجه به کاهش تولید اسلب در طول هشت ماه گذشته و تقاضای آن در بازار داخل قیمت بالا خواهد رفت و این امر اجازه نخواهد داد که قیمت ورق در ماههای پیش رو روند کاهشی داشته باشد. آخرین قیمت فروخته شده اسلب ۳۹۸۰۰ ریال پایه بوده است که با توجه به افزایش قیمت شمش در بورس محققا قیمت این کالا زیر ۴۲۰۰۰ ریال نخواهد بود به این ترتیب دل بستن به برگشت قیمت ورق گرم به دو هفته قبل معنا ندارد.      
در بازار ورق سرد در طول سه روز اول هفته که مواجه با افزایش قیمت ارز بود کسی تمایلی به معامله نداشت به همین دلیل قیمت قابل استنادی عنوان نشد تنها روز سه شنبه که فروشنده ها متوجه فروکش کردن التهاب بازار شدند بعضی از اقلام پیشنهاد شد. میانگین قیمت از ۸۶۶۰۰ ریال روز سه شنبه به ۸۶۱۵۰ ریال کاهش یافت این قیمت با میانگین قیمت چهارشنبه هفته گذشته که ۸۱۶۵۰ ریال بود فاصله بسیار دارد و به نظر نمی رسد که دوباره به این قیمت بازگردد .
ورق گالوانیزه تحت تاثیر افزایش نرخ ارز و بالا رفتن ورق گرم روندی صعودی داشت. روز شنبه قیمت تمام شده بطور میانگین ۸۵۷۹۲ ریال بود و به ۸۸۶۵۸ ریال افزایش یافت. علیرغم انکه قیمت ارز کاهش یافت ولی به علت محدودیت عرضه ورق گرم با کاهش قیمت روبرو نشد . 
 منبع: سایت پایگاه خبری فولاد ایران
لینک کوتاه: لینک
فهرست