وضعیت تولید فولاد کشور در دو ماه نخست سال جاری/ تولید محصولات فولادی و بیلت و بلوم، نزولی شد

تازه های فولاد

به گزارش  چیلان ، طبق آمارهای انجمن فولاد، تولید فولاد میانی کشور در مجموع فروردین و اردیبهشت سال ۹۹، ۴ میلیون و ۶۸۹ هزار تن بوده است که از این میان، سهم بیلت و بلوم، ۲ میلیون و ۶۹۳ هزار تن و سهم اسلب، ۱ میلیون و ۹۹۶ هزار تن بوده است. تولید بیلت و بلوم در دو ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش دو درصدی و تولید اسلب، رشد ۱۳ درصدی را تجربه کرده است.

کاهش تولید محصولات فولادی

در دوره دو ماهه نخست سال ۹۹، تولید تیرآهن با کاهش ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۲۰۱ هزار تن، تولید میلگرد با رشد دو درصدی به یک میلیون و ۳۴۴ هزار تن و تولید نبشی، ناودانی و سایر مقاطع طویل با کاهش ۹ درصدی به ۱۲۲ هزار تن رسیده است. در مجموع، تولید مقاطع طویل فولادی در دو ماه نخست امسال با کاهش یک درصدی به یک میلیون و ۶۶۷ هزار تن رسیده است.

میزان تولید ورق گرم در دو ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یک درصد کاهش یافته و به یک میلیون و ۵۷۰ هزار تن رسیده است است. تولید ورق سرد با رشد ۴۸ درصدی به ۴۲۹ هزار تن و تولید ورق پوششدار با کاهش ۹ درصدی به ۲۱۱ هزار تن رسیده است. مجموع تولید مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش ۱ درصدی به یک میلیون و ۸۱۲ هزار تن رسیده است.

رشد تولید آهن اسفنجی بیش از رشد تولید فولاد میانی

تولید آهن اسفنجی در دوره دو ماهه نخست سال جاری با رشد ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۵ میلیون و ۵۵۲ هزار تن رسیده است. رشد تولید آهن اسفنجی در دو ماه نخست امسال بیش از رشد تولید فولاد میانی بوده است.

به نظر می‌رسد کاهش تولید محصولات فولادی و همچنین کاهش تولید بیلت و بلوم در کشور نگران‌کننده است و برای رقم خوردن جهش تولید در صنعت فولاد در شرایط بحران کرونا، رکود داخلی و همچنین تحریم، باید از صادرات فولاد حمایت شود تا با تسهیل صادرات، تولید فولاد در کشور افزایش یابد.

منبع: چیلان آنلاین

فهرست