گزارش هفته ۲۰ سال ۲۰۲۰

تازه های فولاد

سنگ آهن
فولاد ایران:  هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از ۹۰ دلار گذشته و پس از کمی تصحیح قیمت تا پایان هفته مجددا رشد چشمگیر داشته  روز جمعه ۹۳ دلار هر  تن سی اف آر شد که نسبت به هفته قبل تا ۶ دلار رشد داشت. بهبود تقاضا، محدودیت عرضه، بسته محرک اقتصادی بانک مرکزی چین و بهبود بازار فولاد آن همگی دست به دست هم داد تا بازار این ماده اولیه صعودی باشد. موجودی سنگ آهن بنادر چین حدود یک میلیون تن افت داشته ۱۱۱٫۹۵ میلیون تن ثبت شد. بانک مرکزی چین مرحله دوم کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک ها را از روز گذشته اجرا کرده که این اقدام حدود ۲۸ میلیارد دلار به اقتصاد چین تزریق می کند. می تواند گفت اقتصاد چین به تدریج به حالت طبیعی خود و بهبود عملکرد آن باز می گردد.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد  هفته گذشته  از ۴۷٫۸ دلار به ۵۸٫۱ دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز کمتر از ۱۰ دلار بالا رفته ۵۴ دلار هر تن فوب ثبت شد.

قراضه
فولاد ایران:  متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی در ترکیه هفته گذشته را در ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر به پایان برد که نسبت به هفته قبل تا ۲ دلار افت داشت. برخی انتظار دارند قیمت تا ۲۴۵ دلار کاهش یابد چرا که فولادسازان در ترکیه نمی توانند در بازار داخلی به دلیل افزایش ارزش لیر فروش خوبی داشته باشند و بازار صادرات هم در سکوت مطلق است چرا که رقبایی چون هند و روسیه قیمت های بهتری به خریداران عرضه می کنند.
هفته گذشته قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن ۱۵ دلار بالا رفته ۲۱۵  دلار هر تن فوب ثبت شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا نیز ۵ دلار رشد داشته ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده تنها یک دلار بالا رفته ۲۶۱ دلار هر لانگ تن ثبت شد.

بیلت
فولاد ایران:  عرضه کنندگان بیلت سی آی اس هفته گذشته امیدوار بودند رونق بازار قراضه و بهبود تقاضای آسیا به بازار شان کمک کند ولی تا پایان هفته این جو مثبت تبدیل به ابهام بیشتر در بازار شد چرا که در بازار واردات قراضه ترکیه روند آتی قیمت ها در ابهام بود. بیلت سی آی اس اوایل هفته قبل ۳۴۵ تا ۳۵۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه بود و تا پایان هفته برخی تا ۳۶۰ دلار هم پیشنهاد می دادند. عرضه کنندگان سی آی اس بیشتر روی خرید چینی ها حساب باز کرده اند. در چین بیلت سی آی اس از ۳۷۵ دلار به ۳۸۲ دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت. در هر حال خریداران آسیایی عجله ای در خرید در قیمت های بالا نشان نداده اند.  بیلت سی آی اس در ترکیه هفته گذشته تا ۱۰ دلار بهبود داشته ۳۷۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد البته معامله ای نهایی نشد.  در جنوب شرق آسیا نیز بیلت وارداتی  تا ۸ دلار  بهبود داشته ۳۷۰ تا ۳۸۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
بیلت در بازار ایران
فولاد ایران: میانگین قیمت شمش در روز شنبه ۵۴۵۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۵۷۵۰۰ ریال رسید. علت افزایش قیمت شمش در درجه اول روند صعودی قیمت ارز بود که تا روز چهارشنبه ادامه داشت. اما برای این مطلب انتظارات تورمی باعث بالا رفتن قیمت شمش شد در حالیکه بعضی از کارخانجات خصوصی شمش تعطیل هستند عرضه شمش با محدودیت روبرو نیست از طرف دیگر قیمت آهن اسفنجی در محدوده ۲۸۰۰۰ ریال باقی مانده و نشانه ای از افزایش قیمت آنهم به چشم نمی خورد ضمن آنکه قیمت گندله هم تغییری نکرده است. بنابراین افزایش قیمت شمش تنها ماحصل بالا رفتن قیمت میله گرد در بازار است که آنهم ناشی از توقعات تورمی است. تنها دلیلی که آهن تمایل به بالا رفتن نشان می دهد آنست که حجم پول در گردش دائم در حال افزایش است، طبعاً قیمت فولاد هم باید صعودی باشد . رفتار وزارت صمت در هفته های گذشته با بازار فولاد بسیار یک طرفه و بدون استدلال بوده است همین امر باعث شده است که سردرگمی در بازار فولاد تشدید شود. اگر وزارت صمت سقفی برای قیمت ها تعیین می کرد یا اگر دامنه نوسان را مشخص می کرد شاید به هدف خودش کمی نزدیک تر میشد اما سیاست گذاری های وزارت صمت علی الخصوص در بخش مواد اولیه و فولاد میانی که تماما تابع سهمیه بندی است، رانت خواری ، عدم اطمینان و تمایل به سرمایه گذاری هایی که بازده سریع دارند را باعث شده است. آنچه در این میان لطمه می بیند تولید فولاد است. وزارت صمت نمی تواند این شرایط را تا بیش از ۳ ماه آینده ادامه دهد به دلیل اینکه سردرگمی و ابهام در بازار فولاد و ابطال معاملات بورس باعث شده است که حجم معاملات در بورس به شدت کاهش یابد. محققا در پایان فصل بهار کدال شرکت های فولادی در بورس سهام نمی تواند با این روند دلچسب باشد. سوال این نیست که آیا وزارت صمت پایش را از روی ترمز بر میدارد یا نه که مجبور است دست از این روش بردارد. اما سوال اینست که آن روزی که پایش را از روی ترمز بر می دارد جهش بازار به چه صورت خواهد بود ؟
طبق آخرین آمار صادرات فولاد ایران ۴۷ درصد در سه ماه گذشته کاهش داشته، با سهمیه بندی مواد اولیه رابطه سرمایه و کالا قطع شده طبعاً تولید پائین می آید .

مقاطع
فولاد ایران:  در هفته ای که گذشت تقاصای میلگرد در بازار صادرات سی آی اس در حد متوسط بود و قیمت از ۳۷۰ تا ۳۸۰ دلار به ۳۷۵ تا ۳۸۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید.  در ترکیه هفته گذشته رکود بازار میلگرد ادامه داشت. قیمت در بازار داخلی تا ۳ دلار افت داشته ۴۰۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز تا ۱۰ دلار رشد داشته ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن فوب ثبت شد ولی خریداران به دنبال حداقل ۱۰ دلار ارزان تر بودند.
در چین قیمت میلگرد صادراتی حدود ۷ دلار  بالا رفته ۴۴۶ دلار هر تن فوب ثبت شد.
در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی حدود ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت.
در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۴۵۸ یورو هر تن درب کارخانه بدون تغییر ماند.  در بازار امریکا نیز میلگرد در ۵۹۸  دلار هر شورت تن ثبات داشت.
مقاطع در بازار ایران
فولاد ایران:  قیمت میلگرد در هفته گذشته روند صعودی داشت. میانگین قیمت میلگرد روز شنبه ۶۳۵۷۴ ریال بود ولی روز چهارشنبه با جهش روبرو شد و به ۶۵۳۳۶ ریال افزایش یافت. جهش قیمت بیشتر روز چهارشنبه صورت گرفت که ناشی از بالا رفتن قیمت ارز بود. هفته گذشته معاملات بورس در مورد میلگرد با تائید نسبی روبرو شد و به طور میانگین میلگرد در پایه قیمت ۵۳۰۰۰ ریال فروخته شد که قیمت تمام شده آن با بازار هنوز فاصله زیادی دارد. میزان حجم شمش عرضه شده در بورس با میزان میله گرد درخواستی بازار نزدیکی ندارد. از طرف دیگر ابطال معاملات در بورس کالا باعث بوجود آمدن جو روانی شده است که میل نهایی قیمت ها حداقل ۱۰ درصد بیش از نرخ فعلی بازار است. نگاه بازار  اینست که با توجه به قیمت ورق قیمت میلگرد باید حداقل در مرز ۷۰۰۰۰ ریال قرار بگیرد. از آنجا که صادرات تنزل کرده است بازار توان اعمال قدرت بر تصمیمات دولت را ندارد. با باز شدن بازارها و شروع صادرات محققا وزارت صمت توانایی کنترل قیمت ها را نخواهد داشت ضمن آنکه وزارت صمت کلا قادر به کنترل صادرات هم نیست. اعمال ضابطه و مشخص کردن میزان صادرات نسبت به تولید در شرایط فعلی که صادراتی نیست جوابگو هست اما در صورت باز شدن بازارهای خارجی وزارت صمت مجبور است که از نظر کارخانه های تولید کننده مقاطع تمکین کند . رابطه بازار سهام و قیمت آهن آلات را نباید دست کم گرفت. با کاهش شاخص بورس، ارز بالا رفت و به دنبال آن فولاد گران شد. این نشان دهنده همبستگی و تاثیر گذاری بازارهاست. با محدود شدن صادرات فولاد فشار بر بازار ارز تشدید می شود.
قیمت تیرآهن مثل قیمت میلگرد صعودی بود اما بیشترین جهش را روز چهارشنبه نشان داد که آنهم متاثر از افزایش نرخ ارز بود . علیرغم روند صعودی قیمت ها حجم معاملات در هفته گذشته بسیار محدود بود. دلیل این امر مشکل کمبود نقدینگی است. همین امر باعث شده تا بسیاری از واحدهای تولیدکننده مقاطع کالای خود را پیش فروش کرده و پس از آن نسبت به خرید شمش و تولید محصول اقدام کنند. این روند باعث تاخیر در تحویل میلگردهای خریداری شده گشته است از طرف دیگر چون معاملات شمش به صورت روزانه و لحظه ای درآمده طبعا از ثبات برخوردار نیست. هر تکانه کوچکی مثل نرخ ارز بازار را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد .

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس از ۳۵۵ دلار به ۳۵۰ تا ۳۶۵ دلار هر تن فوب رسید. بهبود جزیی تقاضا به آن ها اجازه داد قیمت را کمی بالا ببرند. چین در ۳۸۰ تا ۳۸۵ دلار هر تن سی اف آر از سی آی اس ورق گرم خرید که معادل ۳۴۵ تا ۳۵۰ دلار بود. در کل بیشتر آسیایی ها خریدار ورق سی آی اس بودند.
ورق گرم صادراتی چین نیز حدود ۱۲ دلار بهبود هفتگی داشته ۴۱۶ دلار هر تن فوب ثبت شد.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۶ یورو افت داشته ۴۳۱ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار امریکا نیز ورق گرم از ۴۸۵ دلار به ۴۹۸  دلار هر شورت تن درب کارخانه بهبود داشت.
ورق در بازار ایران
فولاد ایران:  قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر  روز شنبه در اصفهان ۹۰۰۰۰ ریال و در اهواز ۸۴۰۰۰ ریال بود که تا پایان هفته در اصفهان به ۹۷۵۰۰ ریال و در اهواز به ۹۲۰۰۰ ریال افزایش یافت. ورق های ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر رول روز شنبه بطور میانگین ۹۱۱۸۸ ریال قیمت داشت که تا چهارشنبه به ۹۶۱۲۵ ریال رسید. معاملات مبارکه در بورس کالا بسیار بحث برانگیز بود بخصوص در مورد قیمت ورق سرد که افزایش قیمت نزدیک به ۴۰ درصد بود. همین امر باعث شد قیمت ورق سرد از قیمت ورق گالوانیزه در بازار بالاتر برود ورق سرد به علت افزایش شدید قیمت مدتهاست با فاکتور رسمی کمتر معامله می شود و همین امر در آینده مشکلاتی را برای تجار ایجاد خواهد کرد هر چند که معاملات مبارکه این هفته ابطال شد ولی تاثیر روانی خود را روی بازار گذاشت.
ورق های اکسین همچنان رو به بالا بود این امر متاثر از سیاست های تولیدی و قیمت های فروش کارخانه است. میانگین قیمت روز شنبه که ۱۰۸۰۰۰ ریال بود تا چهارشنبه به ۱۱۵۸۰۰ ریال رسید .
ورق های کاویان همچنان با محدودیت عرضه روبروست. تنها ضخامت های ۱۵ تا ۲۵ میلیمتر عرضه میشد که میانگین روز شنبه آنها ۹۸۸۴۳ ریال بود ولی تا چهارشنبه به ۱۰۲۰۰۰ ریال رسید .
ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر روز شنبه ۱۴۱۴۵۵ ریال قیمت داشت اما تا دوشنبه به ۱۵۵۷۲۷ ریال رسید و از دوشنبه به بعد کسی فروشنده نبود .
ورق گالوانیزه همپای ورق گرم روند افزایشی داشت و از میانگین قیمت ۱۳۲۶۶۷ ریال تا روز چهارشنبه به ۱۴۰۱۲۴ ریال افزایش یافت . علیرغم افزایش قیمت ها بازار همچنان در سکوت به سر می برد .

 منبع: پایگاه خبری فولاد ایران

فهرست