سنگ آهن
فولاد ایران: برنامه کاهش تولید فولاد و تمرکز مقامات چینی بر کنترل قیمت کومودیتی ها همچنان بر بازار سنگ آهن فشار می آورد. در طول هفته گذشته با رشد قیمت محصولات فولادی  در چین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد  با ۳ دلار رشد به بالای ۲۲۲ دلار رسید ولی از آنجایی که جو بازار منفی بود قیمت تا پایان هفته به حدود ۲۱۸ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید.
در بازار صادرات ایران، سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۱۷۴.۶ هر تن فوب به ۱۷۸.۶ دلار و  سنگ آهن هماتیت خلوص  ۶۱ درصد نیز با ۴ دلار رشد به ۱۷۷.۵ دلار  هر تن فوب رسید.

قراضه
فولاد ایران: هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی سنگین ۱ و ۲ ( ۲۰-۸۰ ) در ترکیه از ۴۹۹ دلار هفته قبل به ۴۹۵ دلار هر تن سی اف آر رسید.  با توجه به نزدیکی تعطیلات عید قربان در ترکیه تعداد پیشنهاد ها بالا رفت و انتظار می رود معاملات بیشتری نهایی شود. همین افزایش عرضه قیمت را پایین آورد.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن با ۵ دلار کاهش به حدود ۴۳۵ دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز  ۵۱۸ دلار هر تن سی اف آر  بود که ثبات داشت.
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در ۵۰۳ دلار  هر لانگ تن بدون تغییر ماند.

بیلت
فولاد ایران : بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته به طور متوسط ۲ دلار بهبود قیمت داشته ۶۳۷ دلار هر تن فوب شد.
در ترکیه قیمت بیلت وارداتی از  ۶۶۰ تا  ۶۶۵ دلار به ۶۷۰ تا ۶۷۵ دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت. بیلت صادراتی ترکیه نیز با ۵ دلار افت ۶۸۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی از ۶۷۰ تا ۶۷۵ دلار به ۶۷۵ دلار هر تن سی اف آر رسید.
همچنین آخرین قیمت بیلت صادراتی ایران نیز از ۶۰۰ تا ۶۱۲ دلار به ۵۹۵ تا ۶۰۲ دلار  هر تن فوب کاهش داشت.
بیلت در بازار ایران

بیلت

فولاد ایران : قیمت شمش روند صعودی داشت. علت آن بالا رفتن قیمت ارز و محدودیت عرضه شمش به علت قطع برق بود. اکثر نوردکارها با پیش بینی محدودیت عرضه در بورس فلزات، روی دست هم پریدند و همین امر به افزایش قیمت شمش منتهی شد .

مقاطع
فولاد ایران: هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس  از ۷۵۰ دلار به ۷۶۰ تا ۷۸۳ دلار هر تن فوب رسید.
در چین قیمت میلگرد صادراتی با ۴  دلار بهبود  ۸۷۷  دلار هر تن فوب شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز در ۷۴۰ دلار هر تن فوب ثبات داشت.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد در ۷۴۵ دلار  هر تن سی اف آر ثبات داشت.
همچنین در بازار داخلی اروپا میلگرد از ۸۱۸ یورو  به ۸۳۰ یورو هر  تن درب کارخانه رسید. در بازار امریکا نیز میلگرد در ۹۶۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند.
مقاطع در ایران

میلگرد

فولاد ایران:  با توجه به روند افزایشی قیمت شمش قیمت میلگرد هم بالا رفت .

تیرآهن

فولاد ایران:  قیمت تیرآهن روند افزایشی یافت چون عرضه شمش بخصوص برای تولیدکنندگان غیر ذوب آهن با محدودیت روبرو بود .

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس ۲۰ دلار افت داشته به ۹۵۰ دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین  نیز  از ۸۶۴ دلار به ۸۷۹ دلار  هر تن فوب رسید.
در ترکیه آخرین قیمت ورق گرم وارداتی از ۱۰۱۰ دلار هفته قبل به ۹۸۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز  از ۹۵۰ دلار  به ۸۹۵ دلار هر تن سی اف آر  کاهش داشت.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم با ۵ یورو افت به ۱۱۷۸ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار امریکا نیز ورق گرم از ۱۷۴۳ دلار به ۱۷۹۹ دلار هر شورت تن درب کارخانه بهبود داشت.
همچنین هفته گذشته اسلب صادراتی ایران از ۷۳۰ تا ۷۷۰ دلار به ۷۴۰ تا ۷۷۰  هر تن فوب  رسید. اسلب سی آی اس نیز ۵۵ دلار ارزان تر شده ۸۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.
ورق در بازار ایران

گرم
فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز دوشنبه ۲۳۶۵۰۰ ریال قیمت داشت که تا روز چهارشنبه به ۲۳۳۰۰۰ ریال رسید . ورق گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه روند ثابتی داشت سه روز اول هفته قیمت ها افت کرد اما با احتمال قطع برق کارخانه مبارکه و کاهش تولید جو بازار برگشت.

اکسین
فولاد ایران:  تا روز سه شنبه قیمت ورق اکسین نزولی بود اما روز چهارشنبه با بروز مشکل برق بازار کمی بهبود یافت.

کاویان
فولاد ایران:  ورق کاویان قیمت ثابتی داشت و به علت مدیریت بازار تغییری نکرد .

سرد
فولاد ایران: ورق سرد به علت روند نزولی قیمت مبارکه و مهمتر از آن قطع برق در واحدهایی که مصرف کننده این کالا هستند کمی کاهش یافت .

گالوانیزه
فولاد ایران: ورق گالوانیزه ثابت بود و تغییری در قیمت آن دیده نشد .

تحلیل هفته :
فولاد ایران:  در هر اقتصادی فارغ از اینکه تابع کدام تفکر اقتصادی باشد یک اصل وجود دارد و ان “اصل تعادل” است زمانی که تعادل اقتصادی به هر دلیلی مثل پاندمی یا جنگ یا سیل به هم می خورد دولت ها سیاست هایی را در پیش می گیرند که در کوتاه مدت فشار کمتری  به کل بدنه اقتصاد وارد شود و از طرف دیگر اصل بحران در کوتاهترین زمان ممکن برطرف گردد، وزارت نیرو در هفته گذشته با قطع برق واحدهای تولیدکننده فولاد و سیمان به دو بخش اساسی کشور که صنعت و ساختمان است شوک سنگینی را وارد کرد که تبعات آن به سادگی قابل جبران نیست.
۱- با قطع برق تولیدکنندگان آهن اسفنجی مجبور می شوند تا تولید خود را پایین بیاورند چون امکان دپو کردن آهن اسفنجی نیست بخصوص آنکه کارخانه میانه که حضور پررنگی در یکی دو ماه اخیر در عرضه آهن اسفنجی داشته از مدار عرضه خارج شد. تا روز پنج شنبه یکی دو کارخانه بزرگ تولیدکننده شمش که خودشان هم آهن اسفنجی را تولید می کنند پیشنهاد عرضه آهن اسفنجی دادند.
۲- از آنجا که تولید شمش به علت قطع برق با افت زیاد روبرو می شود کارخانجات تولید کننده آهن اسفنجی برای جبران کاهش تقاضا به صادرات روی می آورند. با توجه به آنکه تحویل محموله های صادراتی ۴۵ تا ۶۰ روز طول می کشد در نتیجه در دو ماه بعد که مساله برق کمرنگ شده است کارخانه های اسفنجی محصول کافی برای عرضه به بازار ندارند بخصوص آنکه تولیدکنندگان شمش پس از رفع مشکل برق به یکباره به بازار هجوم می آورند.
۳- با توقف تولید شمش قیمت مقاطع بالا خواهد رفت و این امر به رکود بیشتر بازار دامن خواهد زد.
پس از برطرف شدن مشکل برق تولیدکنندگان شمش همزمان به بازار اسفنجی و ضایعات روی خواهند آورد و همین امر منجر به محدویت عرضه و افزایش قیمت آن خواهد شد پیامد این امر آنست که قیمت شمش افت نخواهد کرد به این علت که قیمت تمام شده آن بالاست در نتیجه احتمال کاهش قیمت میلگرد در دو ماه بعد به سادگی رخ نخواهد داد.
۴- از طرف دیگر بالا رفتن قیمت آهن اسفنجی به تقاضای گندله و کنسانتره در بورس دامن خواهد زد و قیمت آنها را بالا خواهد برد  پایین آمدن قیمت مواد معدنی مثل کالای ساخته شده به سادگی و سرعت صورت نمی گیرد.
آنچه که این دستور العمل ایجاد می کند آنست که کل تولید زنجیره فولاد کشور را برای یک دوره حداقل یک ماهه دچار اختلال خواهد کرد و از طرف دیگر به علت بالا رفتن قیمت مواد اولیه بازگشت به قیمت های امروز به سادگی ممکن نیست و در صورت افت قیمت بازار برای یک دوره سه ماهه دوباره به کما می رود که در نتیجه تولید کاهش خواهد یافت. هر چه دوره محدودیت قطع برق طولانی تر باشد عمق فاجعه بیشتر خواهد شد چرا که در کنار عدم تولید واحدهای تولیدی باید به تعهدات سنگین خود در مقابل دولت و بانک ها پایبند باشند.
متاسفانه دستورالعمل توسط بخشی از دولت صادر شده در حالیکه این مساله کل اقتصاد کشور نه فقط صنعت فولاد و ساختمان بلکه حمل و نقل و صادرات و ارز و بازار بورس سهام را تحت تاثیر قرار می دهد. دولت می بایست عاقبت اندیشی می کرد، درست در تیرماه که زمان پرداخت مالیات هاست دولت جلوی تولید را گرفته است و تولیدکننده را با پرداخت مالیات، قسط بانک و دیگر تعهداتش کاملا تنها گذاشته است.
“عدم تعادل” ایجاد شده ضربه مهلکی را به تولید و اشتغال می زند. اثرات آن ماههای بعد مشخص خواهد شد. چه کسی جوابگو نتایج آن خواهد بود ؟

منبع پایگاه خبری فولاد ایران

فهرست