گزارش هفتگی بازار های فولاد گزارش هفته 46 سال 2019

سنگ آهن
فولاد ایران :  در حالی که اوایل هفته گذشته قیمت سنگ آهن در بازار چین تا کمتر از 80 دلار هم کاهش یافته بود تا پایان هفته با  افزایش تقاضای فولاد و در نتیجه بهبود خرید سنگ آهن قیمت این ماده اولیه بالا رفت. متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد آخر هفته به حدود 83.4 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید که نسبت به هفته قبل حدود یک دلار بهبود داشت. فعالان بازار نسبت به این رشد قیمت محتاطانه واکنش نشان داده اند چرا که انتظار می رفت در زمستان قیمت سنگ آهن کمتر شود.
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد یک دلار بهبود داشته 40.8 دلار هر تن فوب شد و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز  با رشد قیمت تقریبا مشابه 37.7 دلار هر تن فوب ثبت شد. 
 
قراضه
فولاد ایران: هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس 1 و 2 در ترکیه با نوساناتی بالای 260 دلار هر تن سی اف آر ماند. فعالان بازار معتقد بودند اگر فروش میلگرد در ترکیه بهتر شود امکان خرید در 270 دلار هر تن سی اف آر نیز در بازار قراضه دور از انتظار نیست. ولی  با توجه به این که در بازار فولاد تغییر قیمت چندانی رخ نداده قیمت بالای 265 دلار برای قراضه کمی غیر منطقی است. 
در شرق آسیا قراضه وارداتی کانتینری خلوص 20-80 تا 4 دلار بهبود داشته 248 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. 
در بازار صادرات ژاپن قراضه سنگین کلاس 2  هفته گذشته در حدود 230 دلار هر تن فوب ثبات نسبی داشت. از طرفی در آخرین مزایده قراضه صادارتی ژاپن، قیمت برنده تا  13 دلار نسبت به مزایده ماه قبل رشد قیمت داشته 224 دلار هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد. بنابراین بازار نقدی صادراتی آن باید منتظر بهبود قیمت بیشتری باشد. 
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در 234  دلار هر لانگ تن بدون تغییر ماند. 
 
بیلت
فولاد ایران: هفته گذشته در بازار داخلی چین قیمت بیلت 11 دلار بالا رفته 487 دلار هر تن درب کارخانه شد. در بازار واردات آن نیز بیلت در 410 تا 415 دلار هر تن سی اف آر از جنوب شرق آسیا خریداری شد که تا 5 دلار رشد داشت. 
تقاضای شرکت های ساختمانی در بازار چین بهتر شده انتظار می رود هفته های آتی افزایش قیمت تداوم داشته باشد.
در بازار صادرات سی آی اس قیمت پیشنهادی بیلت از 370 تا 380 دلار به 370 تا 385 دلار هر تن فوب رسید. رشد بازار قراضه قیمت بیلت را بالا برد ولی تقاضای چندانی نداشت. 
در ترکیه بیلت در بازار داخلی 400 تا 420 دلار هر تن درب کارخانه بود که البته مورد قبول بازار نیست. 
بیلت در بازار ایران
فولاد ایران: قیمت شمش در هفته گذشته روند صعودی داشت که کاملاً قابل پیش بینی بود. میانگین قیمت که روز شنبه 38688 ریال بود تا روز دوشنبه به 38763 ریال رسید اما روز سه شنبه بازار در مقابل افزایش قیمت مقاومت کرد و اجازه افزایش بیشتر قیمت را نداد. پیشنهاد عرضه شمش روز چهارشنبه زیاد بود ولی درخواست خرید شمش محدود بود علت این امر آن است که صادرات میله گرد به علت مشکلات موجود در کشورهای همجوار با کندی صورت می گیرد در دو هفته گذشته اتفاقاتی صورت گرفته که تصویر آن در ماه های آینده مشخص خواهد شد اولین مسئله کمبود گندله است این کمبود تا آنجا محسوس است که گل گهر که یکی از مهمترین عرضه کنندگان گندله است فراخوان خرید دو میلیون تن گندله را داده است. 
مسئله دوم کمبود شدید آهن اسفنجی است که در بازار کاملا محسوس است علت آنهم متاثر از مشکلات تامین گندله می باشد در نتیجه کارخانه هایی که از آهن اسفنجی شمش تولید می کنند در هفته های آینده با مشکل روبرو خواهند شد .
مسئله سوم کمبود ضایعات است که به علت افت ساخت و ساز و کاهش پروژه های عمرانی همراه با بروز سرما جمع آوری ضایعات را محدود کرده است. دولت با فشار بر دامنه قیمت ها در بورس کالا از طریق تفکیک خریدارها عملا عرضه های بورس کالا را از رقابت کل بازار خارج کرده و آنها را در چهارچوب کسانی که در سایت بهین یاب ثبت نام کرده اند و فعال هستند بسته است در نتیجه تقاضای انباشته شده در بازار امکان ورود به بورس را ندارد این تقاضا به کارخانه های تولیدکننده کوچک منتقل می شود. نکته حائز اهمیت اینست که صادرات شمش تقریبا تا آخر ژانویه بسته شده و کارخانه های معتبر ترجیح می دهند از طریق مزایده کالای خود را به فروش برسانند همین امر قیمت صادراتی شمش را به مرز 370 دلار رسانده است که تفاوت فاحشی بین قیمت صادراتی و قیمت پایه عرضه شده در بورس ایجاد می کند در نتیجه تمایل تولیدکنندگان شمش به صادرات بسیار بیشتر است از عرضه به بازار داخل . این تفاوت توسط عرضه کنندگان بزرگ آهن اسفنجی مثل گل گهر در نرخ کدال دیده می شود در نتیجه قیمت میانگین کدال اجازه کاهش پیدا نمی کند در نهایت این روند همراه با محدودیت آهن اسفنجی به بالا رفتن قیمت اسفنجی و قیمت شمش عرضه شده در خارج از بورس منتهی خواهد شد .
در هفته گذشته میانگین تفاوت نرخ شمش با میله گرد به حدود 5000 ریال هر کیلو رسید این قیمت برای تولیدکنندگان میله گرد انگیزه ایجاد می کند در نتیجه باعث افزایش تقاضای شمش و بالا رفتن قیمت آن خواهد شد در حالیکه حجم عرضه شمش به سادگی با توجه به محدودیت مواد اولیه قابل افزایش نیست .   
در شرایط فعلی بازار به سمت سه قطبی شدن پیش می رود
 قطب اول شمش صادراتی است 
قطب دوم شمش عرضه شده در بورس است 
قطب سوم شمش عرضه شده در خارج بورس می باشد 
با افزایش صادرات و کمبود مواد اولیه فاصله اینها با یکدیگر زیادتر خواهد شد اگر در این میان قیمت نرخ ارز افزایش یابد بازار شمش و مقاطع به یکباره به هم خواهد ریخت .
 
مقاطع
فولاد ایران:  در هفته ای که گذشت میلگرد صادراتی ترکیه 5 دلار بهبود داشته 420 دلار هر تن فوب شنیده شد. میلگرد صادراتی سی آی اس 400 تا 410 دلار هر تن فوب ثبت شد.  در چین با انتشار آمار مربوط به افزایش ساخت و سازها در ده ماه نخست سال 2019، قیمت میلگرد صعودی شد و تا 7 دلار بالا رفته تا 550 دلار هر تن درب کارخانه بود. میلگرد صادراتی چین در 457 دلار هر تن فوب در ثبات نسبی بود. 
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد حدود 425 دلار هر تن سی اف آر بود که بهبودهایی داشت. 
در بازار داخلی اروپا میلگرد 10 یورو  رشد داشته 455 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد 605 دلار هر شورت تن درب کارخانه و ثبات داشت. 
مقاطع در بازار ایران
فولاد ایران: روند قیمت میله گرد در هفته گذشته صعودی بود میانگین قیمت میله گرد 8 تا 32 میلیمتر که روز شنبه 43512 ریال بود تا روز چهارشنبه به 43910 ریال رسید علت این افزایش قیمت عبارتند از :
1- محدودیت عرضه شمش 
2- افت تولید میله گرد، اکثر کارخانه های تولید کننده میله گرد با ظرفیت پایین مشغول به فعالیت هستند طبعا افزایش قیمت میله گرد می بایست منجر به بالا رفتن حجم تولید میشد ولی از آنجا که عرضه شمش و مهمتر از آن مشکل نقدینگی وجود دارد حجم عرضه بالا نرفت.  
3- امیدواری و نگاه مثبت بازار به روند قیمت هاست. این روند اگر در هفته های آینده ادامه پیدا کند       پول های سرگردان به بازار سرازیر خواهد شد از آنجا که تفاوت قیمت میله گرد عرضه شده در بورس با بازار حداقل 6 درصد می باشد طبیعی است که خریداران میله گرد به بورس مراجعه خواهند کرد و همین امر در هفته های آینده باعث افزایش قیمت میله گرد در بازار خواهد شد. روند فعلی این پیش بینی را تقویت می کند که سناریویی که در سال گذشته در مورد قیمت میله گرد دیده شد امسال هم تکرار شود هر چند که دولت سعی در کنترل قیمت ها دارد. اما باید منتظر ماند و دید که قدرت پول های سرگردان بیشتر است یا دولت . در هفته گذشته تیرآهن هم شاهد روند صعودی بود میانگین قیمت تیرآهن 14 -16 -18 در اصفهان که روز شنبه تمام شده 51700 ریال بود روز چهارشنبه به 52467 ریال افزایش یافت در حالیکه افزایش قیمت در بورس برای این کالاها تنها 431 ریال به نسبت قیمت قبلی بود. ذوب آهن اصفهان سبد میله گرد 14 تا 18 را در هفته گذشته در قیمت 44347 ریال فروخت که قیمت تمام شده آن 48338 ریال می باشد در مقایسه با قیمت تمام شده بازار که روز چهارشنبه 52467 ریال بود انگیزه خوبی برای سرمایه گذار ایجاد می کند . عده ای از دست اندرکاران انتظار دارند که قیمت ها در هفته های پیش رو روند صعودی داشته باشد.     
 
ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته در بازار چین قیمت ورق گرم با کاهش خرید ها از 507 دلار به 503 دلار هر تن درب کارخانه کاهش داشت و در بازار صادرات با یک دلار بهبود 436 دلار هر تن فوب شنیده شد. 
ورق گرم صادراتی ترکیه از 400 تا 405 دلار به 405 تا 425 دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی ترکیه نیز ورق گرم 420 تا 435 دلار هر تن درب کارخانه بود در حالی که هفته قبل 410 تا 420 دلار بود. پایین بودن موجودی بازار و رشد قیمت قراضه موجب شده عرضه کننده ها به فکر بالا بردن قیمت باشند و تقاضای داخلی هنوز ضعیف است  و از قیمت ها حمایت نمی کند.
قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی سی آی اس از 360 تا 375 دلار به 375 تا 385 دلار هر تن فوب افزایش یافته است.
در بازار داخلی امریکا ورق گرم از 500 دلار به 530  دلار هر شورت تن درب کارخانه بهبود داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم از 431 یورو به 425  یورو هر تن درب کارخانه رسید.
ورق در بازار ایران
فولاد ایران: ورق گرم ضخامت دو میلیمتر در اصفهان روز شنبه 53400 ریال قیمت داشت که تا آخر هفته به 57000 ریال رسید قیمت این کالا در اهواز 51500 ریال بود که تا آخر هفته به 53000 ریال رسید. رفتار کارخانه نورد و لوله اهواز رفتار منطقی یک تولیدکننده مورد اعتنا نیست به همین دلیل کمتر در معادلات بازار ملحوض می شود. در حالیکه شرایط فعلی بهترین زمان برای این کارخانه جهت به دست آوردن سهم قابل توجه بازار به نسبت تولید می باشد. قیمت ورق های گرم ضخامت 3 تا 15 میلیمتر محصول مبارکه که روز شنبه 55375 ریال بود تا روز چهارشنبه به 57438 ریال افزایش یافت. چند هفته است که به علت محدودیت عرضه بازار ورق گرم محصول مبارکه به امید افزایش نشسته است اما کاهش قیمت عرضه مبارکه در بورس در هفته های قبل این فضا را ایجاد نمی کرد. ثبات قیمت عرضه مبارکه در بورس در این هفته باعث شد تا بازار قدرت میدان داری پیدا کند. با توجه به شیوه عرضه مبارکه انتظار افزایش قیمت در روزهای آینده دور از ذهن نیست.
 ورق های گرم محصول اکسین ضخامت 10 تا 40 میلیمتر با افزایش قیمت 1711 ریال هر کیلو بطور میانگین مواجه شد و از 53814 ریال به 55525 ریال تا روز چهارشنبه رسید. این افزایش قیمت برای تجار جذاب است و نتیجه محدودیت عرضه این کالا در بازار و نگاه مثبت تجار به آن می باشد. ورق های کاویان در حجم محدودی عرضه میشد قیمت روز شنبه که 53075 ریال بود تا چهارشنبه 53950 ریال رسید .
عرضه ورق گرم متکی به قیمت اسلب است. صادرات اسلب باعث شده تا عرضه این کالا در بازار محدود شود هر چند که اکسین یا کاویان نسبت به حفظ قیمت تلاش می کنند ولی چون ریشه مطلب در جای دیگری است به سادگی موفق نخواهند شد .
ورق سرد ضخامت 40/0 تا 2 میلیمتر روز شنبه 70200 ریال قیمت داشت اما تا چهارشنبه به 71650 ریال رسید. علت این افزایش قیمت ناشی از بالا رفتن قیمت ضخامت های 70/0 به بالا بود. تقاضای این کالا در بازار محدود شده است در حالیکه عرضه آن نیز همچنان قطره چکانی است .
ورق گالوانیزه با بهبود قیمت روبرو شد از 76400 ریال به 78360 ریال تا پایان هفته رسید . علت افزایش قیمت ورق گالوانیزه بهبود نسبی قیمت ارز بود از طرف دیگر بالا رفتن قیمت ورق گرم نیز به این افزایش قیمت کمک کرد .       
منبع: پایگاه خبری فولاد ایران  
لینک کوتاه: لینک
فهرست