گزارش هفتگی بازار های فولاد گزارش هفته ۴۸ سال ۲۰۱۹

تازه های فولاد
سنگ آهن
فولاد ایران : در طول هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی در چین نوساناتی داشت اواسط هفته از ۹۰ دلار عبور کرد و تا پایان هفته کمی پایین آمده تا حدود ۸۸ دلار هر تن خشک سی اف آر شد که البته نسبت به هفته قبل یک دلار بالاتر بود. به طور کلی فروش بهتر فولاد باعث شده خریداران سنگ آهن تمایل بیشتری به تکمیل انبارها پیدا کنند و در کوتاه مدت نباید انتظار افت قیمت شدیدی در بازار این ماده اولیه داشت.  
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران نیز بنا بر گزارش یومتال، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۴۳٫۸ دلار هر تن فوب به ۴۸٫۳ دلار رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز از  ۴۰٫۷ دلار به ۴۵٫۲ دلار هر تن فوب بهبود یافت. 
 
قراضه
فولاد ایران: در هفته ای که گذشت قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه تا ۷ دلار رشد هفتگی داشته ۲۶۹ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. محدودیت عرضه موجب شد بازار افزایش قیمت را به راحتی بپذیرد و انتظار می رود روند صعودی ادامه داشته باشد و تا ۲۷۰ دلار به راحتی مورد قبول واقع شود. 
در شرق آسیا قراضه کانتینری وارداتی در تایوان ۲ دلار بالا رفته ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر شد.در بازار صادرات ژاپن قراضه سنگین کلاس ۲  هفته گذشته در حدود ۲۳۰ دلار هر تن فوب ثابت بود. 
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در ۲۳۴  دلار هر لانگ تن بدون تغییر ماند.
 
بیلت
فولاد ایران: هفته گذشته متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس تا ۳ دلار رشد داشته ۳۸۸ دلار هر تن فوب شد. در ترکیه و شمال افریقا تقاضا افت داشت. در ترکیه قیمت پیشنهادی ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن سی اف آر بود  که معادل ۳۸۵ تا ۳۹۵ دلار هر تن فوب می باشد. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۳۹۵ تا ۴۰۰ دلار هر تن فوب بود که کمی رشد داشت. 
در جنوب شرق آسیا بیلت روسیه با ۵ تا ۱۰ دلار رشد به ۴۲۰ تا ۴۳۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.
بیلت در بازار ایران
فولاد ایران: قیمت شمش هفته گذشته روند صعودی داشت. قیمت تمام شده روز شنبه که ۳۹۲۰۰ ریال بود تا چهارشنبه به ۴۰۳۰۰ ریال رسید این روند قابل پیش بینی بود چون
الف  عرضه آهن اسفنجی و ضایعات همچنان محدود است.
ب روند قیمت ارز رو به بالا بود.
با توجه به فصل سرما مساله آهن اسفنجی و ضایعات به سادگی قابل جبران نیست به همین دلیل تولید کنندگان شمش القائی در اواخر هفته نشستی در یزد برای حل مسایل خودشان داشتند که امیدواریم به نتیجه برسند. اما در مورد قیمت ارز معمولاً در ژانویه این مساله دیده می شود چون به علت تعطیلات در خارج از کشور انتقال ارز به سادگی صورت نمی پذیرد. ظاهراً امسال صادرکننده ها به استقبال ژانویه رفته اند چون خوب می دانند عرضه ارز از بیست روز دیگر عملاً با مشکل روبرو خواهد شد. یک مساله دیگر که باید به آن توجه کرد نزدیک شدن ۱۵ دسامبر موعد شروع جنگ تجاری امریکا و چین است که اگر به توافقی نرسند بازارهای بین المللی بهم خواهد ریخت. اگر این توافق به نتیجه برسد بازار صادرات فولاد ایران پر رونق باقی می ماند در غیر اینصورت در فصل اول سال آینده میلادی باید شاهد مشکلاتی بود. در هر حال آهن اسفنجی یا ضایعات اگر با افزایش عرضه یا کاهش قیمت روبرو شوند بازار صادرات شمش آنها را جذب خواهد کرد بنابراین کلید اصلی در صادرات است نه عرضه مواد اولیه .
 
 
مقاطع
فولاد ایران:  هفته گذشته  آخرین قیمت میلگرد در بازار داخلی چین افت جزیی داشته ۵۸۰ تا ۵۸۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار صادرات نیز قیمت پیشنهادی از ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار هفته قبل تا ۴۸۱ دلار هر تن فوب بهبود داشت. برخی تا ۴۹۵ دلار هر تن فوب نیز پیشنهاد می دادند. 
میلگرد صادراتی سی آی اس از ۴۰۵ دلار هر تن فوب به ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن فوب رسید. 
در ترکیه قیمت میلگرد در ۵۰۳ تا ۵۰۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبات نسبی داشت. همچنین میلگرد صادراتی ترکیه ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب ثبت شده که نسبت به هفته قبل تغییری نداشته است. 
در بازار داخلی اروپا میلگرد با ۵ یورو کاهش به ۴۵۰ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد ۶۰۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه  و بدون تغییر ماند. 
مقاطع در بازار ایران
فولاد ایران: روند صعودی قیمت مقاطع در هفته گذشته کاملاً قابل پیش بینی بود چون عرضه شمش محدود است. میانگین قیمت روز شنبه که ۴۴۳۰۵ ریال بود تا چهارشنبه به ۴۴۸۹۶ ریال رسید. با توجه به اینکه صادرات به کشور عراق فعلاً با ابهام روبروست ولی با این حال بالا رفتن قیمت ارز در این مورد موثر بود و روی روند بازار اثر گذاشت. این در حالی است که مساله تامین نقدینگی برای تامین مواد اولیه در واحدهای نوردی هر روز جلوه بیشتری پیدا می کند. تیرآهن هم مثل میله گرد روند افزایشی داشت و میانگین قیمت سایزهای ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان که روز شنبه ۵۱۴۰۰ ریال بود تا چهارشنبه به ۵۷۵۰۰ ریال رسید. عرضه های محدود تیرآهن در بورس نشان دهنده کمیابی این کالاست هر چند که ذوب آهن بازار تیرآهن را مدیریت می کند.
 
ورق
فولاد ایران:  یک هفته اخیر قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس به روند صعودی ادامه داده که در راستای رشد قیمت مواد اولیه بوده است. متوسط قیمت ورق گرم از ۳۹۰ تا ۴۰۵ دلار به ۳۹۵ تا ۴۰۵ دلار هر تن فوب رسید.
قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین تا ۳ دلار بالا رفته ۵۲۲ تا ۵۲۶ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. تا آخر هفته تا ۵۳۰ دلار نیز رسید. فعالیت بازار بهتر شده و قیمت در بازار داخلی طی یک هفته تا ۱۴ دلار هر تن رشد داشته است. در بازار صادرات نیز آخرین قیمت حدود ۴ دلار بالا رفته ۴۶۳ دلار  هر تن فوب شنیده شد. 
در بازار واردات جنوب شرق آسیا ورق گرم تا ۳ درصد رشد داشته ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. 
در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم  تا ۲۵ یورو رشد داشته ۴۲۵  یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. برخی از کارخانه ها قیمت را تا ۴۵۰ یورو نیز بالا بردند. 
ورق در بازار ایران
فولاد ایران: قیمت ورق گرم ضخامت دو میلیمتر روز شنبه در اصفهان ۵۵۰۰۰ ریال بود که تا آخر هفته به ۵۸۳۰۰ ریال رسید. محصول اهواز روز شنبه ۵۴۰۰۰ ریال بود که تا آخر هفته به ۵۶۰۰۰ ریال رسید. با توجه به محدودیت عرضه اسلب از طرف هرمزگان انتظار میرود روند صعودی قیمت ورق گیلان و اهواز ادامه داشته باشد. ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر محصول مبارکه با روند صعودی روبرو بود که از قبل پیش بینی می شد. میانگین روز شنبه ۵۸۷۷۵ ریال بود ولی تا آخر هفته به ۶۰۱۱۳ ریال رسید. ورق های اکسین با بهبود قیمت روبرو شد و از میانگین ۵۶۵۰۰ ریال روز شنبه به ۵۷۶۲۵ ریال رسید. هنوز مشکل تامین کیفیت ST-52 در بازار وجود دارد به همین دلیل تفاوت قیمت این کالا با ST-37 به بیش از سه هزار تومان هر کیلو رسیده است. مشخص نیست این سیاست کارخانه است یا به علت صادرات، کارخانه قدرت برطرف کردن این فاصله را ندارد.
ورق های کاویان از این قاعده به دور نبود و میانگین قیمت سایز ۱۵ تا ۲۵ میلیمتر که شنبه ۵۴۱۰۰ ریال بود تا آخر هفته به ۵۵۱۶۷ ریال رسید.
ورق سرد با بیشترین افزایش قیمت روبرو شد و از متوسط ۷۰۰۰۰ ریال به ۷۶۷۲۷ ریال رسید. علت این مساله افزایش قیمت در بورس بود اما از آنجا که بازار در انتظار افزایش قیمت بود به یکباره صورت کالاها جمع شد و روز دوشنبه کسی فروشنده نبود. روز یکشنبه که متوسط قیمت ضخامت های ۵/۱ تا ۲ میلیمتر ۷۳۸۵۵ ریال بود به یکباره روز سه شنبه به ۷۷۱۳۶ ریال رسید. هر چند چهارشنبه کمی عقب نشست و به ۷۶۷۲۷ ریال افت کرد ولی این تاثیر حبابی قضیه بود.
ورق گالوانیزه با افت و خیز روبرو بود. میانگین روز شنبه ۸۱۱۳۵ ریال بود تا دوشنبه به ۸۰۳۹۲ ریال کاهش یافت و از سه شنبه به بعد شروع به افزایش کرد و به ۸۱۸۶۲ ریال رسید افزایش نرخ ارز و قیمت ورق گرم در این مورد  موثر بود . 
منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد ایران
لینک کوتاه: لینک
فهرست