گزارش هفتگی بازار های فولاد گزارش هفته ۵۱ سال ۲۰۱۹

سنگ آهن
فولاد ایران:  هفته گذشته رکود بازار فولاد موجب افت قیمت سنگ آهن شد و قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد از ۹۴ دلار هفته قبل به حدود ۹۲ دلار هر تن خشک سی اف آر کاهش یافت. موجودی سنگ آهن بنادر چین نیز نسبت به هفته قبل بالا رفته و خریداران دیگر نگران کمبود احتمالی عرضه نبودند. ظاهرا خرید ها برای رفع نیاز تولید کننده ها در طول تعطیلات سال نو چین در بازار سنگ آهن به اتمام رسیده و کارخانه ها بیشتر به دنبال محموله های حمل فوریه هستند. موجودی بازار فولاد هم برای سه هفته متوالی بالا رفته و به رکود بازار سنگ آهن  کمک کرده است.
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران نیز بنا بر گزارش یومتال، قیمت ها رشد جزیي داشت.  آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۵۶٫۱ دلار به ۵۶٫۶ دلار هر تن فوب رسید.  سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز از ۵۳ دلار به ۵۳٫۵ دلار هر تن فوب بهبود یافت. 
 
قراضه
فولاد ایران:  هفته گذشته بازار قراضه وارداتی در ترکیه در ثبات نسبی بود و در حدود ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر باقی مانده است. پس از افزایش قیمت های چشمگیر چند هفته گذشته بازار فعلا در ثبات به سر می برد. 
هفته گذشته قیمت قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن با توجه به نتایج خوب مزایده صادراتی اخیر و رشد بازار داخلی،  تا ۱۰ دلار بالا رفته ۲۴۴ دلار هر تن فوب شد. قیمت درخواستی خریداران کره ای برای قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۲۳۳ تا ۲۳۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که تا ۶ دلار رشد قیمت هفتگی داشت. در شرق آسیا قراضه وارداتی کانتینری ۳ دلار بالا رفته ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر شد. 
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در حدود ۲۷۱ دلار هر لانگ تن در ثبات نسبی بود. 
 
بیلت
فولاد ایران: با توجه به قیمت بالای قراضه در بازارهای جهانی، هفته گذشته بازارهای بیلت نیز علی رغم فعالیت کم اغلب صعودی بودند. بیلت صادراتی سی آی اس ۴۰۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب و در ثبات نسبی بود. 
در ترکیه بیلت وارداتی از سی آی اس ۵ دلار بالا رفته ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. البته درخواست ها از ۴۱۵ دلار بالاتر نبود. بیلت صادراتی ترکیه هم تا ۱۰ دلار بالا رفته ۴۳۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. 
از طرفی هفته گذشته قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۸٫۵ دلار افت داشته ۴۷۸ دلار هر تن ثبت شد. 
بدین ترتیب علی رغم آن که برخی امیدوارند بازار های بیلت در ثبات بمانند ولی با توجه به کاهش تقاضای بازارهای مصرف کننده و افت قیمت بیلت در بازار داخلی چین، افزایش قیمت بیشتر بیلت در بازارهای جهانی نیاز به رشد بیشتر قیمت قراضه دارد. شاید تا پایان ژانویه کمی تصحیح قیمت نیز در بازارها رویت شود. 
بیلت در بازار ایران
فولاد ایران: میانگین قیمت شمش روز شنبه تمام شده ۴۳۰۳۸ ریال بود که تا چهارشنبه به ۴۳۴۶۳ ریال رسید. روند قیمت از اول هفته تا دوشنبه نزولی بود به دلیل آنکه تولید میله گرد نمی توانست با شمش ۴۳۰۰۰ ریالی به سرانجام برسد به همین دلیل بازار شروع به کاهش کرد البته افت قیمت دلار هم در این مورد بی تاثیر نبود. ولی از دوشنبه با باز شدن بازارهای ارز درخارج قیمت شمش که ۴۲۶۱۳ ریال شده بود رو به بهبود رفت تا آخر هفته که به ۴۳۴۶۳ ریال رسید. در هفته گذشته آهن اسفنجی در پایه قیمت ۲۳۰۰۰ ریال اول هفته صحبت میشد ولی تا آخر هفته به علت بارندگی و مشکل حمل و نقل عرضه بسیار محدود شد به همین دلیل قیمت روشنی در آخر هفته داده نمیشد. در هفته قبل بخشنامه وزارت صمت بازار را در سردرگمی فرو برد بر اساس بند ۲ این ابلاغیه کلیه واحدهای نوردی موظف هستند شمش مورد نیازشان را از بورس کالا تهیه نمایند. بسیاری از واحدهای نورد امکان ثبت نام در سایت بهین یاب را ندارند، طبعاً واجد شرایط خرید نخواهند بود یا تکلیف واحدهای ذوب که صادرات ندارند و محصولشان را در بازار داخل عرضه می کنند چیست؟ دولت هنوز فاقد یک برنامه منسجم برای مقابله با تحریم است و برای کنترل بازار سیاست سهمیه بندی و نظارت را پی گیری می کند. این روش منتهی به کاهش تولید می شود نه افزایش آن که در شرایط فعلی ضروری است. پیش بینی اکثر دست اندرکاران اینست که به علت کاهش عرضه آهن اسفنجی قیمت شمش پائین نخواهد آمد و در واقع فضائی برای کاهش قیمت هم نیست.
 
مقاطع
فولاد ایران:  در هفته ای که گذشت میلگرد صادراتی سی آی اس ۴۴۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که حدود ۱۵ دلار رشد هفتگی داشت. در بازار واردات آسیا قیمت میلگرد کمی بهبود داشته ولی تمایل به خرید زیاد نبود. میلگرد وارداتی در جنوب شرق آسیا تا ۵ دلار بهبود داشته ۴۴۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. قیمت پیشنهادی میلگرد چین ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب بود که از قیمت های ترکیه هم بالاتر بوده در بازار آسیا خریداری ندارد. 
در ترکیه میلگرد صادراتی ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب بود و با توجه به نزدیکی تعطیلات فعالیت زیادی نخواهد داشت. 
در بازار داخلی اروپا میلگرد با ۳ یورو رشد به ۴۶۳ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد ۶۰۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه و بدون تغییر ماند. 
مقاطع در بازار ایران
فولاد ایران: میانگین قیمت میله گرد آجدار روز شنبه ۴۸۹۳۱ ریال بود. با افت قیمت ارز و نگرانی بازار از روند قیمت ها روز دوشنبه قیمت به ۴۷۳۹۲ ریال کاهش یافت ولی از سه شنبه روند صعودی به خود گرفت تا چهارشنبه که به ۴۷۸۷۵ ریال رسید. در ۱۶/۰۹/۹۸ قیمت میانگین میله گرد ۴۷۳۷۱ ریال بود تحلیل ما این بود که با توجه به عرضه آهن اسفنجی و مشکل بارندگی که روی حمل و نقل آن تاثیر می گذارد افت قیمت موقتی است. اعداد هم نشانگر همین نتیجه گیری است. روز پنج شنبه بحث هائی در بازار باز شد که پایه قیمت میله گرد عرضه شده در بورس برای دی ماه حدود یک هزار ریال بیشتر از آذر ماه است به همین دلیل فروشنده ها خود را برای افزایش قیمت در هفته اول دی ماه آماده کردند. در حالیکه میله گردهای ارزان فروخته شده در بورس و بازار در هفته قبل هنوز تحویل نشده این فشار عرضه اجازه میدان داری جدی به بازار میله گرد را نخواهد داد. شاید دو روز اول هفته شاهد بازارسازی باشیم ولی تب تند زود به عرق کردن منتهی می شود . در واقع انتظار میرود منحنی هفته اول دی ماه نشان دهنده صعود قیمت در دو روز اول باشد و پس از آن بازار به عقب برگردد مگر آنکه قیمت شمش به علت عقب افتادن تولید روند صعودی داشته باشد. 
قیمت تیرآهن تقریباً ثابت بود. روز شنبه میانگین قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ ذوب آهن در اصفهان ۵۴۸۵۰ ریال بود روز یکشنبه به ۵۴۷۰۰ ریال سقوط کرد ولی از دوشنبه روند صعودی گرفت و به ۵۵۳۰۰ ریال تا آخر هفته رسید.
 
ورق
فولاد ایران: ورق گرم صادراتی سی آی اس هفته گذشته رشد چشمگیری داشته از ۴۳۰ دلار به ۴۶۵ دلار هر تن فوب رسید. 
در ترکیه ورق گرم حداقل ۲۰ دلار نسبت به اوایل دسامبر رشد داشته ۵۲۵ دلار هر تن درب کارخانه شد. البته بازار فعالیت زیادی نداشت و همه منتظر روشن تر شدن روند بازار در سال نو میلادی بودند.
قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین در ثبات بود. در بازار صادرات نیز ورق گرم چین حدود ۴۷۳ دلار هر تن فوب ثبت شد که حدود ۶ دلار رشد هفتگی داشت. در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز ورق گرم از ۴۸۰ دلار به ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. 
در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم  در حدود ۴۳۲  یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم از ۵۵۸ دلار هفته قبل به ۵۷۶ هر شورت تن درب کارخانه رسید. 
ورق در بازار ایران
فولاد ایران: ورق گرم ضخامت دو میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۶۰۵۰۰ ریال معامله میشد و در اهواز ۵۹۵۰۰ ریال اما روز یکشنبه قیمت ها تا هزار ریال پائین آمد روز دوشنبه بازار شروع به بهبود کرد تا آخر هفته که محصول مبارکه ۶۲۰۰۰ ریال و محصول اهواز ۵۹۰۰۰ ریال اعلام میشد.
ورق گرم ضخامت ۳ تا ۵ میلیمتر رول در اصفهان هفته گذشته عرضه مناسبی نداشت به همین دلیل قیمت قابل استنادی دریافت نشد ولی ضخامت ۶ تا ۱۵ میلیمتر روز شنبه ۶۶۹۰۰ ریال قیمت داشت یکشنبه افت کرد و تا ۶۶۴۸۰ ریال پائین امد اما از دوشنبه روند صعودی گرفت که متاثر از روشن شدن فضای قیمت ارز بود و تا چهارشنبه به ۶۹۱۰۰ ریال رسید.
ورق های اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر بطور متوسط روز شنبه ۶۷۳۱۳ ریال معامله میشد ولی تا چهارشنبه به ۶۷۸۷۵ ریال بالا رفت همین روند در مورد ورق کاویان دیده شد که از ۶۴۰۰۰ ریال روز شنبه به ۶۴۱۶۷ ریال در آخر هفته رسید. ورق های اکسین کیفیت ST-52 همچنان در بازار نایاب است بخصوص ضخامت های ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۵ ، ۳۵ و ۴۰ میلیمتر . به نظر می رسد اکسین در حال گسترش فعالیت در بازارهای خارجی است و کمتر به بازار داخلی مثل گذشته امیدوار است چون در هفته قبل مزایده صادرات ۳۰ هزار تن ورق اکسین اعلام شد .
ورق سرد بازار آرامی را داشت و میانگین قیمت ۸۳۷۷۳ ریال روز شنبه تنها چهارشنبه کمی تغییر کرد و به ۸۳۳۶۴ ریال افت کرد که ناشی از پائین آمدن قیمت ورق های با ضخامت ۹۰/۰ میلیمتر به بالا بود .
ورق گالوانیزه در اول هفته تنزل نشان داد که ناشی از مساله نرخ ارز و کاهش قیمت محصولات هفت الماس بود ولی تا آخر هفته کمی بهبود یافت و از میانگین ۸۵۱۳۸ ریال روز شنبه که به ۸۴۴۵۸ ریال در روز یکشنبه رسیده بود تا سه شنبه به ۸۴۹۴۶ ریال رسید ولی چهارشنبه کمی افت قیمت را تجربه کرد و به ۸۴۲۹۲ ریال پائین امد. 
نباید فراموش کرد که دولت هنوز مشغول چاپ پول است و شاخص بازار سهام رو به بالا. آخر سال است و جبران کسری بودجه ضروری،  بنابراین تورم گریز ناپذیر است. نوسان ها دیگر دامنه یکی دو روزه پیدا خواهند کرد و این نشانه خوبی برای دست اندرکاران فولاد نیست.
منبع: پایگاه خبری فولاد ایران
لینک کوتاه: لینک
فهرست