تبلور اقتصاد مقاومتی در رشد تولید ناخالص داخلی

فولاد به‌عنوان پرکاربردترین فلز در صنایع تمام کشورها به‌عنوان نمادی از میزان توسعه‌یافتگی آن‎ها محسوب می‌شود. این امر موجب شده است تا میزان مصرف و تولید این کالا توسط یک کشور ارتباط تنگاتنگی با رشد اقتصادی آن داشته باشد.در ایران تولیدکنندگان اثبات کرده‌اند که با توجه به‌شرایط حساس کشور در منطقه و نیز در سطح جهانی، می‌توانند تهدیدات را به‌فرصت تبدیل کرده و موجبات رشد خود و دیگر صنایع کشور را فراهم آورند و این در حالی است که صنعت ساخت‌وساز به‌عنوان مهم‌ترین صنعت متقاضی فولاد در کشور با رکود مواجه است. تولید مواد اولیه مورد نیاز صنعت فولاد به توسعه روزافزون و ‌رشد و تعالی هرچه بیشتر اقتصاد کشور کمک می‌کند.

تبلور اقتصاد مقاومتی در رشد تولید ناخالص داخلی

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تقاضای فولاد در سال میلادی جاری با رشد 0.9 درصدی در دنیا همراه خواهد بود. این افزایش تقاضا منجر به‌افزایش بیشتر قیمت‌ها در مواد اولیه مورد نیاز صنعت فولاد خواهد شد. ظرفیت اسمی تولید فولاد در سال 1395 مقدار 30 میلیون تن برآورد شده بود که تنها 18.5 میلیون تن از این مقدار تبدیل به‌ظرفیت واقعی شد. این امر بدان معنی است که صنعت فولاد کشور نیازمند مواد اولیه برای استفاده از حداکثر ظرفیت است. در این راستا شرکت‌ها و واحدهای تولید کننده مواد اولیه برای فولادسازان نقشی اساسی را برای نزدیک شدن هرچه بیشتر ظرفیت‌های نصب شده (اسمی) به ‌ظرفیت واقعی ایفا می‌کنند. بزرگ‌ترین شرکت‌های خصوصی تولید کننده کنسانتره کشور در سال گذشته (1395) بیش از 73 درصد از کنسانتره را برای واحدها تامین کردند.

طبق آخرین گزارشهای زمین‌شناسی کشور، میزان ذخایر قطعی سنگ آهن ایران چیزی در حدود 3 میلیارد تن است. سهم منطقه سیرجان از این میزان 26 درصد بوده و دارای 6 حوزه معدنی با ذخیره‌ای بیش از 1300 میلیون تن است. منطقه گل‌گهر یک بخش از این 6 حوزه را در اختیار خود دارد. شایان ذکر است که معدن شماره یک این منطقه بیشترین میزان ذخیره زمین‌شناسی سنگ آن را در دل خود جای داده است و طرح‌‌های توسعه‌ای فولاد کشور در مسیر تکمیل زنجیره این صنعت گام برداشته است.

واحدهای فعال

مجموعه گل‌گهر دارای 7 خط تولید کنسانتره سنگ آهن با مجموع ظرفیت بیش از 14 میلیون تن کنسانتره در سال است. به‌علاوه در کنار این واحدها دو خط تولید کنسانتره با ظرفیت تولید 4 میلیون تن در سال توسط شرکت گهر زمین مشغول فعالیت هستند. تولید آهن اسفنجی این شرکت نیز توسط دو کارخانه جهان فولاد سیرجان و شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر صورت می‌گیرد. ظرفیت هرکدام از این واحدها 1.7 میلیون تن است. در مورد گندله نیز دو واحد با مجموع ظرفیت 10 میلیون تن به‌ تولید مشغول تولید هستند. کارخانه بازیابی هماتیت و گوگردزدایی نیز با ظرفیت یک میلیون تن در سال در کنار سایر واحدها به ‌تکمیل هر چه بیشتر زنجیره کمک می‌کند.

وضعیت کنونی تولیدات

تولید کنسانتره سنگ آهن: در حال حاضر سیرجان بیش از یک سوم کنسانتره سنگ آهن کشور را تولید می‌کند. میزان تولید سنگ آهن این شهر در 10 ماهه نخست سال جاری (1396) بیش از 11 میلیون و 500 هزار تن بوده است. این موضوع باعث شده است تا مقام نخست تولید سنگ آهن در بین بزرگ‌ترین تولید کنندگان به سیرجان اختصاص یابد. میزان تولید دی ماه سال جاری نیز بیش از یک میلیون و 300 هزار تن بوده است که در مقیاس ماهانه رشدی 16 درصدی را نشان می‌دهد. در مقیاس 10 ماهه نیز میزان تولید کنسانتره سنگ آهن بیش از 13 درصد رشد داشته است. شایان ذکر است که خط 7 تولید کنسانتره که به‌تازگی افتتاح شده باعث افزایش ظرفیت تولید داخلی کنسانتره در کشور در راستای افزایش توان تولید و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه سیرجان شده است.

تولید گندله: نسبت تولید گندله آهن سیرجان کم از تولیدات سنگ آهن ندارد. این شهر در این حوزه نیز قریب به‌یک سوم از گندله تولید شده در کشور را در اختیار خود دارد. حجم تولیدات گندله سیرجان تا پایان 10 ماهه نخست سال 1396 نزدیک به‌10 میلیون تن بوده است. تولید گندله در دی ماه سال جاری توسط این شهر نزدیک به‌یک میلیون تن بوده و حاکی از رشد 13 درصدی در حوزه تولید گندله است. میزان تولیدات این شهر در مقایسه با مدت مشابه ‌سال گذشته رشد 64 درصدی را دارد اما در مقیاس 10ماهه اما تولیدکنندگان مواد اولیه سیرجان گام‌های بلندی را برداشته‌اند.

منبع : اخبار فلزات

ائتلاف منطقه‌ای علیه تحریم فولاد

مشکلات ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا در حوزه فولاد ایران را می‌توان در ۴ مقوله افت خرید محصول فولاد، بروز مشکل در نقل و انتقال بانکی، مشکلات حمل‌‌و‌نقل و کشتیرانی در محصولات فولادی و مشکلات بیمه‌ای خلاصه کرد؛ در عین حال استراتژی و جهت‌گیری فولادکاران و دولت می‌تواند در کاهش آثار این موضوع بسیار موثر باشد، چراکه با وجود رکود داخلی اگر صادرات هم با ضرب تحریم محدود شود شرایط نامطلوبی را برای اقتصاد بخش فولاد رقم خواهد زد.

تحریم‌ها در حوزه فولاد یکی از بحث‌هایی است که در بازارهای کالایی، پیش‌بینی‌ می‌شود بر اساس ضرب‌الاجل ۳ تا ۶ ماهه ترامپ بهاقتصاد ایران تحمیل شود. در این بین سوالی که مطرح می‌شود آن است که با گذشت این دوره ۹۰ تا ۱۸۰ روزه و در این بازه‌ زمانی در حالی که بیشتر انرژی فولادکاران ایرانی بر مقوله صادرات است، چه تمهیداتی باید اندیشید؟ یکی از این راهکارها «تشکیل بازار بورس منطقه‌ای منا» بوده که حرکتی در جهت درگیر کردن منافع کشورهای هم‌پیمان در منطقه است و می‌تواند کنشی در جهت مصونیت کالای فولاد کشور از تحریم‌ها باشد، بازاری منسجم که روند مبادله محصول فولاد را به دور از فضای تحریم تقویت می‌کند.

حدفاصل خروج از برجام تا بازگشت تحریم

طبق اعلام رسمی رئیس‌جمهوری آمریکا این کشور در دو نوبت و در فرصت‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه بازگشت تحریم‌های آمریکایی را – نه تحریم‌های سازمان ملل و اروپا – رقم خواهد زد، پس از این اتفاق و پس از گذشت این مدت زمان چه آثار و تبعاتی در حوزه فولاد کشور رخ خواهد داد و در عین حال فعالان اقتصادی در حوزه فولاد چه استراتژی و عکس‌العملی را باید نشان دهند؟

کیوان پورشب فعال و کارشناس بازار فولاد و مقاطع فولادی در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: تقویت «مذاکرات اقتصادی» در کنار «مذاکرات سیاسی» در این دوره به شدت اهمیت پیدا می‌کند، به‌طوری‌که اگر تاریخ ادوار گذشته تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شده با دقت بیشتری رصد شود، معمولا بخش مذاکرات و دیپلماسی‌ سیاسی کشور به‌صورت نسبی عملکرد مطلوبی داشته ولی مذاکرات و دیپلماسی اقتصادی عملا بسیار منفعل و ناکارآمد بوده که چند دلیل در این خصوص قابل شناسایی است.

پورشب در ادامه و در تشریح ضعف دیپلماسی اقتصادی کشور در روند مذاکرات گفت: بخشی از این موضوع به فرهنگ اقتصادی داخل کشور بازمی‌گردد که کمتر «برون‌گرا» بوده و کمتر تجربه تعامل خارجی داشته است، همیشه بر این موضوع صحه گذاشته‌ام که کشور را در زمینه فولادی صادر‌کننده صرف و حرفه‌ای نمی‌دانم، چراکه بیشتر این صادرات از طریق مراجعه متقاضیان خارجی به صادرکنندگان داخلی اتفاق افتاده است.

وی با تعریف واقعی «فعل صادرات فولاد» به تشریح روندی پرداخت که طی مرور زمان موجب ناکارآمدی بخش اقتصاد در عرصه بین‌الملل شده است. این کارشناس بخش فولاد در ادامه این توضیحات اضافه کرد: در این‌باره مفهوم صادرات، مفهومی فراتر از نشستن در واحد تولیدی یا واحد فروش است، این در حالی است که صادرات در معنای واقعی خود نیازمند عواملی همچون «نقشه بازاریابی»، «توسعه بازار»، «رقابت کردن با رقبا در سطح بازار» و تعاریفی از این دست است.

ناکارآمدی مذاکرات اقتصادی در سطح بین‌الملل در شکل‌گیری تحریم‌ها علیه ایران بسیار مهم است، بخشی از این موضوع هم می‌تواند ناشی از آن باشد که فعالان و جریان‌های اقتصادی با مسائلی همچون کارزار مذاکرات درگیر نبوده‌اند. پورشب در ادامه با اشاره به این موضوع که بخش خصوصی از ضعف در بدنه‌ تصمیم‌گیری و انگیزش‌های مهم اقتصادی برای حضور در بازارهای بین‌المللی رنج برده، گفت: طی سال‌ها بخش خصوصی بسیار ضعیف و لاغری داشته‌ایم که خیلی نتوانسته یک قدرت واحد را تشکیل دهد تا بتواند از حقوق خودش در سطح بین‌الملل دفاع کند.

این کارشناس بازار فولاد و مقاطع فولادی با گذر از تمامی این تعاریف گفت: در دوره‌ جدید حتما نیاز به توالی و همزمان بودن «مذاکرات اقتصادی» در کنار «مذاکرات سیاسی» و نیاز به تقویت این روند داریم و این فرآیند انجام نخواهد شد مگر اینکه بخش خصوصی ما انگیزه خود را برای حضور در این بخش تقویت کند.به گفته وی، واحدهای خصوصی در کشور وجود دارند که کماکان وابسته به دولت هستند ولیبخش خصوصی واقعی و در راس آن اتاق بازرگانی با تشکیل ائتلاف مستقل ضدتحریم، کمپین و پویش‌های جهانی را باید برای حمایت از «حقوق بشر در حوزه اقتصاد» تشکیل دهد.

در واقع ضرورت و نیاز به تشکل‌هایی با حضور فعالان بخش خصوصی و خصوصا حوزه فولاد احساس می‌شود که بتوانند صدای این بخش را به صاحبان راس هرم قدرت برسانند. این صدا حاوی این نکته مهم است که «آثار تحریم‌ها، حتما اقتصاد واحدهای تولید فولاد را مختل خواهد کرد و در آینده بر اقتصاد کشور و منطقه تاثیرگذار خواهد بود.» حتی اگر آمریکا و جامعه جهانی به این جمع‌بندی برسند که ایران هسته‌ای را پذیرفته‌اند و برجام نیز به جریان بیفتد، اما آثار ناشی از این تحریم‌ها که حرکت واحدهای تولیدی و صنعتی را مختل می‌کند، تا سال‌ها نمی‌تواند به حالت عادی بازگردد.

تصمیماتی که موجب اعمال تحریم‌های جدید می‌شود، نباید باعث شود که جریان رو به جلوی اقتصاد ایران در آینده تا یک زمان طولانی واپس‌زده و عقب نگه داشته شود، چرا که بازگرداندن ریل اقتصادی رو به رشد و رو به توسعه کار ساده‌ای نخواهد بود.

وی در ادامه گفت: فرصت ۹۰ تا ۱۸۰ روزه‌ای که با نام ضرب‌الاجل برای بازگشت تحریم‌ها داده شده است، باید فرصتی باشد برای طرح موضوع ائتلاف‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با متحدان ایران از جمله چین و روسیه و اساسا کشورهای مشترک‌المنافع یعنی سی.آی.اس برای کامودیتی فولاد.

یکی از فرصت‌های تاریخی که در سال‌های گذشته بعد از برجام از دست دادیم این بود که نسبت به ایجاد بازار مشترک با متحدان و دوستان کشور و حتی با اروپاییان غفلت کردیم در حالی‌که این بازارها می‌توانست شکل بگیرد.وی ادامه داد: در این زمینه پیشنهاد می‌کنم «بازار بورس منطقه‌ای منا» تشکیل شود؛ بازاری که هنوز راجع به آن فکر نشده است، این در حالی است که اگر این موضوع در یک شرایط بسیار فوری در دستور کار قرار بگیرد بسیار می‌تواند راهگشا باشد.

از سویی با توجه به کندی‌ها و حرکت لاک‌پشتی که از سوی دولت در زمینه ایجاد این بازار می‌تواند وجود داشته باشد، بخش خصوصی می‌تواند وارد این روند شود و از بزرگان فولادسازی مانند ترکیه، چین، روسیه و حتی هند دعوت کند که برای ایجاد ائتلافی درخصوص ایجاد بازار منطقه‌ای اقدام کنند تا این بازار شکل بگیرد، فولاد ایران در این بورس معامله شود و از تحریم‌ها مصون بماند

منبع : بازار فولاد

اخبار فلزات: جلسۀ کمیتۀ مدیریت فولاد مبارکه با حضور مدیرعامل، معاونان و مدیران فولاد مبارکه روز شنبه ۱۵ اردیبهشتماه برگزار شد و طی آن دکتر سبحانی پس از استماع گزارشهای معاونان و مدیران نواحی شرکت، ضمن قدردانی از رکوردهای کسب شده در فروردین ماه، روند رو به رشد ارتقای ایمنی در شرکت را ارزشمند دانست و بر توجه بیشتر به مباحث ایمنی، آماده سازی و پشتیبانی خطوط تولید برای توسعۀ سبد محصولات فولاد مبارکه و دستیابی به اهداف سالانۀ شرکت تأکید کرد.

تأکید مدیرعامل فولاد مبارکه بر تنوع و توسعۀ محصولات

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از شرکت فولاد مبارکه اصفهان، وی در بخش دیگری از سخنان خود از اقدامات فولاد مبارکه در احیای زاینده رود به عنوان یکی از اقدامات ماندگار و ارزشمند این شرکت یاد و تصریح کرد: بهعنوان یک شهروند وظیفه داریم با ارائۀ پروژهها و طرحهای مختلف در حفظ منابع آبی و استفادۀ بهینه از آن همت گماریم.
دکتر سبحانی در ادامه از پیشبینی و ارائۀ راهکارهای مناسب برای پشتیبانی خطوط تولید بهعنوان یکی از مهمترین اصول موفقیت و پایداری سازمان یاد کرد و گفت: پیش از اینکه موضوعات مختلف به گلوگاه تبدیل شود، باید برای آنها راهکارهای مناسبی داشته باشیم.
مدیرعامل فولاد مبارکه با تأکید بر اهمیت تولید محصولات کیفی با ارزشافزودۀ بالا تصریح کرد: باید بر کیفیت مواد و تجهیزات ورودی شرکت نیز نظارت بیشتری صورت گیرد تا مواد اولیۀ باکیفیت در اختیار خطوط تولید قرار گیرد.
به گزارش خبرنگار فولاد، در ابتدای این جلسه گزارش پیگیری اقدامات کمیتۀ مدیریت اعم از تولید گندلۀ سنگان براساس برنامه، تسریع در اجرای پروژههای توسعۀ ۲/۷ میلیون تن، شناسایی و اجرای اقدامات ضروری در مدیریت آب، برنامهریزی جهت تامین قطعات یدکی در توسعههای اخیر، انجام پروژههای تحقیقاتی جهت شناسایی و جایگزینی مواد وارداتی با مواد تولید داخل و… از سوی دبیر کمیته مطرح شد.

منبع: اخبار فلزات

صادرات فولاد ایران از تحریم‌های آمریکایی متاثر نمی‌شود

دونالد ترامپ روز سه شنبه اعلام کرد آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ خارج شده و بالاترین سطح تحریم اقتصادی را علیه ایران اعمال خواهد کرد اما این تصمیم چه پیامدی برای برنامه توسعه ظرفیت فولاد خواهد داشت؟

به گزارش ایسنا، ایران از سال ۲۰۱۵ برنامه توسعه صنعت فولاد ملی را پیش برده که دو برابر کردن ظرفیت تولید سالانه از ۳۲ میلیون تن به ۵۵ میلیون تن تا سال ۲۰۲۵ را هدف گرفته است.

شرکت‌های اروپایی شامل شرکت SMS، دانیلی، سارال، اوتوتک و وستال پین از زمان به اجرا درآمدن برجام در اوایل سال ۲۰۱۶، همکاری و مشارکت در پروژه‌های تولید و توسعه فولاد ایران را گسترش دادند.

بر اساس ادعای پلاتس، تصمیم اخیر آمریکا برای خروج از برجام ممکن است بر این پروژه‌ها تاثیر بگذارد که در این شرایط انتظار می‌رود ایران در صورت عدم امکان همکاری با اروپایی‌ها، برای پروژه‌های توسعه فولاد و فلزات به فناوری چینی متمایل شود.

ایران در سال‌های اخیر که میزان تولیدش از تقاضای داخلی فراتر رفته، به یک صادرکننده بزرگ فولاد تبدیل شده است. طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع صادرات فولاد و آهن اسفنجی ایران در سال گذشته از رکورد ۹ میلیون تن فراتر رفت. از این میزان، صادرات محصولات فولاد نیمه نهایی ۶.۸۵ میلیون تن بود که ۸۴ درصد رشد سالانه داشت.

ایران مجموع صادرات فولاد و آهن اسفنجی برای سال جاری را ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن هدف گذاری کرده است. تولید فولاد خام نیز قرار است از ۲۱ میلیون تن در سال گذشته به ۲۶ میلیون تن در سال جاری افزایش پیدا کند.

ایران به آمریکا فولاد صادر نمی‌کند و صادراتش عمدتا به کشورهای آسیایی شامل تایلند، تایوان، اندونزی و فیلیپین و همچنین کشورهای خاورمیانه شامل عمان و کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا و ایتالیا انجام می‌گیرد.

به گفته منابع بازرگانی، صادرکنندگان ایرانی معمولا از اعتبارنامه استفاده نمی‌کنند و صادرات فولادشان معمولا از طریق معامله‌گرانی انجام می‌شوند که ارتباطات آمریکایی ندارند؛ بنابراین انتظار نمی‌رود صادرات ایران از تجدید تحریم‌های آمریکا چندان متاثر شود به خصوص که صادرات فولاد ایران به دلیل نرخ مبادلات ارزی، رقابتی محسوب می‌شود.

صادرات سنگ آهن ایران در سال‌های اخیر به دلیل تقاضای بالاتری که در داخل برای تولید فولاد وجود دارد، کمتر شده است. ایران سال گذشته ۱۸ میلیون تن سنگ آهن صادر کرد که کمتر از ۲۵ میلیون تن در مقایسه با چند سال قبل بود. تقریبا همه صادرات سنگ آهن ایران به مقصد چین است و انتظار نمی‌رود از تحریم‌های آمریکا متاثر شود

منبع : صادرات فولاد ایران

وضعیت این روزهای معادن!‏

تولید اندک، صادرات محدود؛ خام فروشی ادامه دارد

این روزها صنایع معدنی و فلزی شرایط نا مناسبی را سپری نمیکنند. نرخ رشد تولید در بخش زیادی از زنجیره تولید فولاد تک رقمی است و صادرات این حوزه روند مطلوبی را طی نمی کند. بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان میدهد که رشد زیربخش محصولات و صنایع معدنی طی 2سال اخیر نیز بسیار کند بوده است سناریوی رشد لرزان زیربخش معدن و صنایع معدنی طی 12 ماه  سال96 تداوم یافته است . آمارهای مذکور حاکی از آن است که میزان رشد زیربخش معدن بهنظر نمیرسد تا پایان سال97 نیز با جهش چشمگیری مواجه شود.  این در حالی است که آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت از وضعیت تولید کالاهای منتخب معدن و صنایع معدنی طی 10ماه سال96 نسبت بهمدت مشابه سال گذشته بیانگر رونق تولید در این بخش است بهنحوی که از مجموع 13 قلم کالای منتخب زیربخش معدن و صنایع معدنی در مدت زمان مذکور ۹ محصول منتخب رشد تولید داشته و میزان تولید 4 کالای منتخب کاهش داشته است. بیشترین رشد تولید در بخش معدن و صنایع معدنی مربوط به گروههای شیشه جام، چینی بهداشتی، کاشی، کنسانتره زغالسنگ و فولاد خام بوده اما در نقطه مقابل میزان تولید ظروف شیشهای، ظروف چینی، سیمان و کاتد مس سیرنزولی داشته است.

 در همین ارتباط بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: بخش خصوصی در حوزه معادن همچنان با مشکلاتی مانند عوارض صادرات،کمبود نقدینگی،عدم فروش محصولات معادن در داخل کشور، نبود رونق مناسب بازار و تنش ها و حاشیه های ایجاد شده توسط سیستم دولتی دست و پنجه نرم می کند

وی با اشاره به نرخ جهانی مواد معدنی در سال های گذشته گفت: خوشبختانه روند کاهش قیمت جهانی متوقف شده است و میتوان امیدوار بود قیمت مواد معدنی در کشور ما هم به نرخ واقعی خود برسد. گرچه ما محصولات معادن خود را تقریبا به یک دوم نرخ جهانی به صنایع داخلی می فروشیم.

اگر خام فروشی خوب نیست چرا دولت مجوز صادر می کند؟

وی تاکید کرد: دولت به هیچ عنوان از بخش معدن حمایت نمی کند. اگر خام فروشی باید عوارض داشته باشد و برای اقتصاد کشور مفید نیست چرا دولت مجوز صادر می کند؟ برای جلوگیری از خام فروشی دولت مجوز استخراج صادر نکند تا معدن دار بعد از استخراج با مشکل مواجه نشود. دولت مجوز صادر می کند و بعد عوارض صادرات وضع می کند. به دلیل رکود در صنایع و کاهش تقاضای فولاد ما باید سنگ آهن و ذغال سنگ مورد نیاز فولادسازها را زیر قیمت تمام شده آن را به فولادسازها بفروشیم و برای دریافت وجه آن هم اغلب چک های ۱ تا ۱.۵ سال بعد به معدن دار می دهند. خوب با این وضعیت چگونه یک معدن می تواند هزینه ها و حقوق پرسنل را تامین کند؟

شکوری در ادامه از رکود بخش معدن، ثبات نداشتن قوانین و وضع دستورالعمل ها و مقررات آنی و ناپایدار مانند جلوگیری از خام فروشی و وضع عوارض پلکانی بر مواد معدنی مانند سنگ آهن به عنوان بخشی از مشکلات متعدد معدن داران خصوصی نام برد و گفت:کم لطفی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت به بخش معدن باعث شد تا بخش معدن از بودجه ۱۶ هزار میلیارد تومانی که به صنایع تعلق گرفت حتی یک ریال هم دریافت نکند.

وی در خصوص وضعیت بخش معدن در سال جاری گفت: امسال سال خوبی برای بازار مواد معدنی در دنیا محسوب می شود و بازار رکودی مواد معدنی در این سال از دوران رکود خارج شده و نوسان های شدید افت قیمت مواد معدنی متوقف خواهد شد. در سالجاری بازار به حالت  پایدار خواهد رسید و این موضوع برای معدنی ها بسیار امیدوار کننده است.

شکوری ادامه داد: ایران ۳ درصد از کل ذخایر سرب و روی جهان را به خود اختصاص داده است و بعد از چین، قزاقستان و هند؛ چهارمین تولیدکننده کنسانتره در آسیا و دومین تولیدکننده در منطقه منا بعد از ترکیه است.

 فولادنیوز

ایران ارزان‌ترین فولاد جهان را دارد

ایران ارزان‌ترین فولاد جهان را دارد

در حالیکه به علت تصمیمات اقتصادی آمریکا احتمال خروج چین و روسیه از بازار فولاد این کشور و ورود به بازار های صادراتی ایران وجود دارد، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکننده فولاد ایران این اتفاق را با توجه به اینکه ایران مزیت های تولیدی از جمله منابع معدنی و انرژی و در نتیجه ارزان ترین فولاد جهان را دارد، قابل مدیریت می‌داند و می‌گوید فولادسازان تا 30 سال دیگر به سنگ آهن نیازی نخواهند داشت.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، وضعیت فولاد ایران با توجه به بازار جهانی اکنون به نظر مساعد می‌رسد؛ به طوری که افزایش قیمت‌ها موجب شده است درآمد فولادسازان از محل صادرات با رشد مواجه باشد ولی با توجه به مناقشاتی که میان بزرگترین تولیدکنندگان فولاد دنیا یعنی چین و روسیه با بزرگترین خریدار فولاد یعنی آمریکا به وجود آمده است، می‌تواند بازارهای جهانی را دچار اختلال کند.
بر اساس سیاست‌های داخلی آمریکا جهت حمایت از صنایع داخلی خود زمزمه‌های تعرفه‌گذاری برای فولاد و آلومینیوم چین و روسیه مطرح شده که باعث تشنج در بازار فولاد شده به گونه‌ای که اگر این دو کشور، بازار خود را در آمریکا از دست بدهد، عملا وارد بازار جهانی خواهند شد و فولاد خود را وارد رقابت با فولاد کشورهایی مانند ایران می‌کنند که این موضوع کار را برای صادرکنندگان فولاد ایرانی سخت خواهد کرد.
این موضوعی است که نیاز دارد سیاستگذاران حوزه فولادی ایران بر اساس آن تصمیم گیری کنند.
سیدرضا شهرستانی- عضو هیات مدیره انجمن تولیدکننده فولاد ایران- با اشاره به آمار صادرات فولاد ایران و افزایش ظرفیتی که در ادامه فولاد ایران خواهد داشت، به ایسنا گفت: در سال گذشته هشت میلیون و 500 هزار تن فولاد از ایران به بازارهای صادراتی ارسال شد که بیش از شش میلیون تن آن شمش و اسلوب بوده و از آنجاکه در سال پیش‌رو قرار است تا چهار میلیون تن به ظرفیت تولید و صادرات فولاد کشور افزوده شود، در نظر گرفتن شرایط جهانی در سیاستگذاری‌های صادراتی امری لازم است و باید بدانیم که کار دشواری را در پیش داریم.
ایران ارزان‌ترین فولاد جهان را دارد
وی در ادامه با بیان اینکه ایران مزیت‌هایی دارد که می‌تواند در بازارهای جهانی وارد رقابت شود، گفت: خوشبختانه با توجه به دسترسی‌هایی که در ایران به منابع معدنی و انرژی وجود دارد، اکنون فولاد ایران ارزان‌ترین فولاد جهان است و به لحاظ کیفی نیز خوشبختانه قابلیت رقابت با محصولات کشورهای دیگر را دارد اما موضوعی که بیش از این می‌تواند نگران‌کننده باشد، بحث سوء مدیریت و سیاست‌های دستوری در حوزه فولاد است که اجازه نمی‌دهد فولاد با تمام مزیت‌های خود وارد بازارهای صادراتی شود.
30 سال دیگر قراضه جای سنگ‌آهن را می‌گیرد
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکننده فولاد ایران با اشاره به سیر تولید فولاد در جهان تصریح کرد: اکنون حدود 20 درصد از تولید فولاد جهان از طریق قراضه صورت می‌گیرد و مابقی آن با 1200 تن سنگ آهن تامین می‌شود و بر اساس پیش بینی های صورت گرفته تا سال 2050 تا 2060 عملا برای تولید فولاد فقط از قراضه استفاده خواهد شد و نیازی به سنگ آهن نخواهد بود، چراکه تا آن زمان مقدار قراضه موجود در جهان کفایت تولید فولاد را خواهد کرد.
وی افزود: همین امر در کنار مسئله کاهش گازهای گلخانه‌ای باعث شده است فولادسازان بزرگ، سرمایه‌های خود را به جای تولید فولاد به روش کوره بلند به سمت تولید فولاد به روش قوس الکتریکی ببرند که در این روش امکان تولید فولاد هم با قراضه و هم با سنگ آهن وجود دارد.
شهرستانی با اشاره به وضعیت آهن اسفنجی در جهان نیز گفت: حرکت به سمت کوره‌های قوس الکتریکی فولادسازان را به سمت استفاده از آهن اسفنجی نیز می‌برد، چرا که اولا خوراک اولیه قوس های الکتریکی آهن اسفنجی بوده که همین موضوع باعث شده تا برخی در داخل پیشنهاد کنند که ایران نیز به سمت سرمایه‌گذاری و صادرات آهن اسفنجی به جای محصول نهایی حرکت کند.
وی با بیان اینکه نباید صادرات و سرمایه‌گذاری را منحصر بر تولید آهن اسفنجی کرد، اظهار کرد: اگر بخواهیم بر اساس اهداف فولادی ایران تا سال 1404 حرکت کنیم، نباید هیچ آهن اسفنجی را تا آن سال صادر کنیم و همه را به عنوان خوراک داخلی به مصرف برسانیم. سپس بعد از این مدت ما سرمایه‌گذاری را به سمت تولید آهن اسفنجی ببریم چراکه نیاز است برای توسعه صنعت فولاد سرمایه را به سمت تکمیل زنجیره تولید و حتی احداث و توسعه واحدهای نبرد، پروفیل سازی و … سوق دهیم تا ارزش افزوده را در داخل ایجاد کنیم.
توسعه فولاد در حوزه ریل 2 میلیارد دلار سرمایه می‌خواهد
شهرستانی با اشاره به سختی‌های داخلی توسعه فولاد گفت: از وضعیت مشکلات داخلی تولید فولاد بیشتر از به هم ریختگی‌های بازارهای جهانی هراس دارم، چرا که در برخی موارد می‌بینیم تصمیمات درستی در رابطه با حوزه تولید گرفته نمی شود؛ به گونه‌ای که بودجه پروژه‌های زیرساختی از 30 میلیارد دلار تعیین شده به حدود چهار تا پنج میلیارد دلار رسیده است که به کل صنعت آسیب وارد خواهد کرد.
وی اظهار کرد: شاهد هستیم که برای جابجایی 20 میلیون تن فولاد در کشور و رسیدن آن به بازارهای صادراتی نیاز به سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری فقط در حوزه ریل دارند که چنین سرمایه‌ای اکنون مهیا نیست و نیاز به تصمیم گیری درست در تخصیص سرمایه‌های زیرساختی و حمایت دولت از تولید فولاد دارد.

منبع: بازار فولاد

صادرات زنجیره فولاد از مرز 9.2 میلیون تن عبور کرد

انجمن فولاد ایران گزارش داد: شرکت های فولاد ساز کشور از ابتدای ماه فروردین تا پایان اسفند گذشته، 21 میلیون و 884 هزارتن فولاد خام تولید کردند. این رقم در سال 95، 18 میلیون و 466 هزار تن بود.
میزان تولید فولاد خام و محصولات فولادی کشور طی 12 ماهه سال 96 ، به ترتیب 19 و 9 درصد رشد یافت. در این مدت کل صادرات زنجیره فولاد از 9.2 میلیون تن عبور کرد .
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شاتا ، انجمن فولاد ایران گزارش داد: شرکت های فولاد ساز کشور از ابتدای ماه فروردین تا پایان اسفند گذشته، 21 میلیون و 884 هزارتن فولاد خام تولید کردند. این رقم در سال 95 ، 18 میلیون و 466 هزار تن بود .
علاوه بر این طی 12 ماهه سال گذشته، 19 میلیون و 776 هزار تن انواع محصولات فولادی (کلاف، تیرآهن، ورق عریض، میلگرد، ورق گرم، ورق سرد، ورق پوشش دار و غیره) در کشور تولید شد. میزان تولید این محصولات در سال 95 ، 18 میلیون و 151 هزار تن بود .
همچنین، از ابتدای فروردین تا پایان اسفند 96 ، با افزایش 23 درصدی نسبت به سال گذشته ( 18 میلیون و 292 هزار تن)، 22 میلیون و 560 هزار تن آهن اسفنجی تولید شد .
افزایش 84 درصدی صادرات شمش
بنا به این گزارش، طی مدت یاد شده 6 میلیون و 872 هزار تن فولاد خام و یک میلیون و 623 هزار تن انواع محصولات فولادی صادر شد که نسبت به سال 95 (3 میلیون و 741 هزار تن شمش و یک میلیون و 794 هزار تن محصولات فولادی) به ترتیب 84 درصد رشد و 10 درصد کاهش داشته است .
افزون بر این، طی این مدت 713 هزار تن آهن اسفنجی صادر شد که نسبت به آمار سال گذشته ( 172 هزار تن)، حاکی از افزایش 315 درصدی صادرات این محصول است. بدین ترتیب کل حال صادراتزنجیره فولاد از 9 میلیون و 208 هزار تن نیز عبور کرد .
همچنین از ابتدای فروردین تا پایان اسفند، 51 هزار تن واردات فولاد خام و 2 میلیون و 439 هزار تن انواع محصولات فولادی وارد کشور شد که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال گذشته ( 187 هزار تن فولاد خام و 2 میلیون و 915 هزار تن انواع محصولات فولادی) به ترتیب 73 درصد و 16 درصد کاهش نشان می دهد

بازار فولاد

موتورهای نوظهور رشد در بازار فولاد

«شاخص دلار» و «قیمت نفت»، دو فاکتور مهم در بازار جهانی فولاد، در شاخص قیمت است که طی هفته‌های اخیر با تحرکات رو‌به‌رشدی در هر دو فاکتور مواجه شده‌اند به‌طوری‌که کارشناسان رشد همزمان این دو عامل را پیش‌بینی کرده و اثرات مستقیم این دو عامل بر بازارهای کالایی از جمله فولاد را ناگزیر می‌دانند. این در حالی است که علاوه بر این دو فاکتور در بازار جهانی فولاد از عوامل «نوظهور» دیگری صحبت می‌شود که به تحلیل کارشناسان این فاکتورها اثرات خود را بر بازار اعمال کرده و پس از این نیز اعمال خواهند کرد.

عوامل نوظهور در بازارهای جهانی، عواملی هستند که طی مرور زمان و بارشد سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه فولاد میان فعالان بازارها شکل می‌گیرند و عواملی از پیش تعیین‌شده نیستند. در واقع این اتفاقات و روند بازار است که به بروز این عوامل منجر می‌شود و باعث تعریف معانی جدیدتر از کنش‌ها و واکنش‌ها در بازارها می‌شود و در ادامه شدت تاثیر‌گذاری این عوامل در بازارها هستند که میزان پایداری و روند تبدیل شدن به عاملی ثابت را درخصوص این مولفه‌ها تعیین می‌کنند. یکی از عوامل نوظهور تاثیرگذار بر روند قیمتی بازارهای جهانی فولاد عامل «تنش تجاری» است. در توضیح این مولفه باید گفت طبق آنچه در گزارش سازمان جهانی فولاد آمده، این عامل حول و حوش بحث نرخ بهره‌ اروپاییان است و رابطه آن با نرخ بهره آمریکا که تعیین می‌کند با چه نرخ بهره‌ای پول باید در دنیا جابه‌جا‌ شده و از طریق تسهیلات بانکی در اختیار فعالان اقتصادی قرار بگیرد تا متناظر با آن بتوان در قالب تجارت یا تامین مالی تجاری از این امکانات استفاده کرد. این موضوع به‌عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در بازار جهانی فولاد مطرح است و در واقع نتیجه برآمده از دل این تنش تجاری یکی از عوامل تاثیرگذار نوظهور در مسیر آینده بازار فولاد خواهد بود. اما عامل نوظهور دیگر که در بازارهای جهانی فولاد تاثیرگذار است را می‌توان در فاکتورهایی همچون پول دیجیتال، پول‌های منطقه‌ای و سوآپ‌‌های ارزی دانست که هفته گذشته در گزارشی به بررسی بخشی از آن پرداختیم.

روند تاثیرگذاری عوامل نوظهور در بازارهای جهانی فولاد به شیوه‌ای است که کارشناسان معتقدند این عوامل فاکتورهای مهم دیگری همچون شاخص دلار و قیمت نفت را طی مرور زمان تحت‌تاثیر خود قرار خواهد داد، با این حال نقش برجسته قیمت نفت به‌عنوان مهم‌ترین سوخت فسیلی دنیا و از سوی دیگر شاخص دلار را هنوز نمی‌توان نا‌دیده گرفت.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» شاخصدلار طی هفته گذشته همچنان به روند صعودی خود ادامه داد و به رقم ۲۰/ ۹۱ واحد رسید و به این ترتیب در یک بازه هفتگی ۴/ ۱ درصد رشد را از سرگذراند.‌ از سوی دیگر نفت آمریکا به ۶۸ دلار و ۱۰ سنت رسید و در یک هفته گذشته بیش از ۵/ ۴ درصد رشد را تجربه کرد. این در حالی است که قیمت نفت برنت با رشد ۹/ ۵ درصدی به ۷۴ دلار و ۲۱ سنت رسید که نشان می‌دهد این دو شاخص با روند صعودی روبه‌رو‌ است. با این حال قیمت فولاد در بازارهای جهانی در روزهای پایانی هفته روند صعودی به خود گرفته درحالی‌که در روزهای پیش از آن شاهد میل کاهشی در بازار مذکور بودیم.

در این‌باره و درخصوص اثرگذاری «قیمت نفت» روی بازارهای جهانی فولاد، کیوان جعفری‌طهرانی کارشناس ارشد بازارهای جهانی فولاد و سنگ‌آهن به «دنیای‌اقتصاد» گفت: از آثار مشهود و کاربردی که افزایش قیمت نفت روی بهای فولاد می‌گذارد می‌توان از یک سو به افزایش قیمت سوخت کشتی، و افزایش هزینه حمل دریایی از سوی دیگر اشاره کرد که به افزایش قیمت تمام شده انتقال بار منتهی خواهد شد. در طرف دیگر، اما عامل دیگر شاخص دلار است، به‌طوری‌که افزایش آن تاثیری معکوس بر روی فولاد و بقیه کامودیتی‌ها دارد.  به گفته وی با این حال مولفه‌هایی که بر روند قیمت فولاد تاثیر می‌گذارند بیش از شاخص دلار و قیمت نفت هستند، به‌عنوان مثال «عرضه و تقاضا» همچنان مهم‌ترین اصل در تمام معادلات اقتصادی است، به‌طوری‌که در سطح بازار داخلی اگر بخواهیم روند تغییرات شاخص دلار و نفت را مورد بررسی قرار دهیم باید گفت در حال حاضر با توجه به اینکه قیمت سوخت افزایش پیدا کرده، انتظار داریم که محموله‌های فله از بندرعباس به چین افزایش نرخ حمل پیدا کند؛ ولی مشاهده‌ای میدانی در بندرعباس چه در خصوص کشتی‌های صادرکننده سنگ‌آهن و چه درمورد کشتی‌های حمل فولاد ( به طور همزمان حداقل ۶-۵کشتی در این بندر واقع است که در حال بارگیری هستند)، نشان از کاهش قیمت حمل دریایی به علت کاهش تقاضا نسبت به قبل از تعطیلات نوروز دارد، یعنی کاهش تقاضا اثر بیشتری نسبت به افزایش قیمت سوخت روی حمل دریایی دارد و وقتی تقاضا کم می‌شود، نرخ حمل دریایی حتی با افزایش قیمت سوخت کاهش می‌یابد.

وی در ادامه با اشاره به نرخ حمل دریایی می‌گوید: اما درخصوص نرخ حمل دریایی و با توجه به عواملی که گفته شد، در وهله دوم بسته به موجود بودن یا عدم حضور کشتی‌ها نرخ حمل دریایی تعیین می‌شود، به این معنا که وقتی تقاضا بالا و تراکم از نظر تعداد کشتی‌هایی که می‌خواهند به منظور بارگیری به اسکله ورود کنند زیاد یا کم باشد، تاثیر این دو مولفه به مراتب از تاثیر افزایش قیمت نفت و سوخت بیشتر است، به‌طوری‌که هرچند قیمت نفت بالای ۷۰ دلار رفته است ولی به علت تقاضای کمتر محموله‌های صادراتی باعث عدم افزایش متناسب قیمت فولاد شده است. طهرانی درخصوص اتفاق مهمی که در حال‌حاضر برای صادرکنندگان ایرانی فولاد به‌وجود آمده و روند صادرات را با چالش‌هایی مواجه کرده، می‌گوید: خیلی از صادرکنندگان ایرانی از زمانی که ارز تک‌نرخی اعلام شد، بر سر دوراهی مانده‌اند، در این‌باره بخش دولتی مجبور است ارز حاصل از صادرات را با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان وارد کند و بخش خصوصی در این باره بر سردوراهی مانده است، چرا‌که به همان نسبت حجم صادرات کاهش پیدا کرده تا یک وضعیت ثبات نسبی ایجاد شود، با این حال باور من درخصوص این اتفاق این است که به‌طور طبیعی یک دوره‌ گذار باید طی شود و نیاز به یک زمان حس می‌شود.

طهرانی درخصوص تاثیراتی که شاخص دلار بر بازار داخلی فولاد می‌تواند داشته باشد، می‌گوید: تاثیر افزایش شاخص دلار حداقل در ایران از نظر من کمتر از افزایش نرخ نفت است که باعث افزایش نرخ بانکر(حمل دریایی) می‌شود، درخصوص فولاد هم با توجه به اینکه ما از سوخت فسیلی استفاده نمی‌کنیم، طبیعتا در آن مورد خاص تاثیر افزایش قیمت نفت در رابطه با افزایش نرخ فولاد باز‌هم پایین است.وی درخصوص عوامل دیگر که در روند قیمت فولاد تاثیرگذار هستند، می‌گوید: بررسی‌های گسترده‌تر درخصوص عوامل تاثیرگذار روی قیمت فولاد نشان می‌دهد که علاوه بر عوامل «شاخص دلار» و «قیمت نفت» که روی قیمت فولاد تاثیر می‌گذارد، عوامل متعدد دیگری نیز دخیل است، از آن جمله نقش سوخت‌های فسیلی در تولید فولاد و نقش سوخت‌های فسیلی در حمل دریایی که سوخت کشتی و بانکر است، قابل ذکر هستند.درخصوص افزایش شاخص دلار و روندی که روی قیمت تاثیر گذار است باید گفت تاثیر افزایش شاخص دلار (که روندی معکوس روی قیمت فولاد دارد) می‌تواند از افزایش نرخ نفت در رابطه با فولاد بیشتر باشد، به این دلیل که در صادرات قدرت رقابت خارجی تاثیرگذار است و این موضوع در سطح جهانی متفاوت از ایران است.

نهم اردیبهشت 97

منبع: فولاد نیوز

رشد ١١.٥درصدی فولاد خام و8.6 درصدی تولید سنگ‌آهن

بررسی آمارنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید 19 میلیون و 77 هزار و 700 تن فولاد خام در کشور در 11 ماه سال 96 و رشد 11.5 درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه سال 95 است.

بر پایه جدیدترین آمار انجمن جهانی فولاد که دی ماه سال گذشته منتشر شد، چین با تولید 831.7 میلیون تن فولاد خام، عنوان بزرگترین تولیدکننده را در میان 66 کشور در سال 2017 میلادی از آن خود کرد؛ تولید ایران نیز در این سال به 21.7 میلیون تن فولاد خام رسید.

در افق سند چشم انداز 20 ساله صادرات 15 تا 20 میلیون تنی فولاد خام و تولیدات مربوطه دیده شده است.

برپایه این گزارش، در 11 ماه پارسال 17 میلیون و 452 هزار تن انواع محصولات فولادی در کشور تولید شد. این مقدار تولید محصولات فولادی در همسنجی با پارسال رشد 5.6 درصدی را نشان می دهد.

در این مدت 142 هزار و 100 تن کاتد مس، 321 هزار و 700 تن شمش آلومینیوم و 220 هزار و 800 تن آلومینا تولید شد که به ترتیب رشد منفی 17.8 درصدی، 3.3 درصدی و 2.6 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن داشته است.

افزایش 8.6 درصدی تولید سنگ آهن

در 11 ماه پارسال تولید سنگ آهن در کشور با ثبت رشد 8.6 درصدی در همسنجی با سال 95 به 31 میلیون و 357 هزار و 400 تن رسید.

آمارها حاکی است فقط در بهمن ماه پارسال بیش از 3.2 میلیون تن از این محصول در کشور تولید شده است.

برپایه این گزارش، در مدت یاد شده 49 میلیون و 696 هزار و 700 تن سیمان از سوی کارخانجات مختلف سیمان کشور تولید شد؛ اما این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن (50 میلیون و 591 هزار و 500 تن) کاهش 1.8 درصدی را نشان می دهد.

این گزارش حاکی است؛ تا پایان بهمن ماه 96، یک میلیون و 290 هزار و 400 تن کنسانتره زغالسنگ در کشور تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال 95 رشد 15.1 درصدی داشته است.

همچنین در مدت یاد شده 342 میلیون و 21 هزار مترمربع کاشی در کشور تولید شد که افزایش 17.3 درصدی در مقایسه با 11 ماه سال 95 داشت.

علاوه بر این در این مدت، حدود 901 هزار تن شیشه جام، 377 هزار تن ظروف شیشه ای، بیش از 41 هزار تن ظروف چینی و افزون بر 93 هزار تن چینی بهداشتی در کشور تولید شد. تولید این ظروف به ترتیب با رشد 21.1 درصدی، منفی 11.3 درصدی، منفی 5.5 درصدی و 21.6 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن همراه بوده است.

 فولادنیوز

بازار فولاد به تعادل رسید

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات گفت: قیمت آهن و فولاد از ابتدای سال ۹۶ تا آبان ماه سال فوق حدود ۷۰ درصد افزایش یافته که این روند به دنبال روند صعودی قیمت‌ها در بازار‌های جهانی بوده است.

محمد آزاد در خصوص نوسانات قیمت فولاد بیان کرد: قیمت آهن و فولاد از ابتدای سال ۹۶ تا آبان ماه سال فوق حدود ۷۰ درصد افزایش یافته که این روند به دنبال روند صعودی قیمت‌ها در بازار‌های جهانی بوده است. وی در ادامه افزود: در سال ۹۵ به تبع قیمت‌های جهانی قیمت فولاد در کشور کاهش پیدا کرده بود و روند صعودی قیمت‌ها در سال ۹۶ موجب جبران و به تعادل بازگشتن قیمت‌ها در بازار شد. رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات با اشاره به کاهش قیمت فولاد در سه ماهه پایانی سال گذشته تصریح کرد: با توجه به افزایش خرید آهن و فولاد در سه ماهه پایانی سال برای ساخت و ساز در سال جدید شاهد تفاوت نرخ ارز در بازار بودیم که عامل موجب کاهش ارزش پول ملی در کشور شد. آزاد با بیان اینکه قیمت آهن در فروردین ماه جهش قیمت را تجربه کرد، گفت: قیمت آهن در فروردین ماه سال جاری یک جهش را تجربه کرد و قیمت آن کیلویی ۵۰۰ تومان افزایش یافت که این روند در بازار غیر منطقی بود و علت این امر نیز ثبات نرخ جهانی آهن در ۶ ماهه گذشته و نوسان قیمت بین ۱۰ تا ۱۵ دلاری فولاد بوده است. وی در این باره تاکید کرد: در داخل کشور به علت تغییر ارزش ریال داخل و نرخ دلار جهش قیمت فولاد به صورت چشم گیر افزایش یافت که این امر موجب رکود در بازار شد و بازار داخلی در برابر این نوسانات مقاومت کرد. رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات با اینکه تولید کنندگان داخلی فولاد دارای بازار صادراتی هستند، اظهار کرد: تولید کنندگان داخلی دارای بازار صادراتی مناسب برای فروش فولاد هستند و درآمد ارزی مطلوب کسب می‌کنند. آزاد در توضیح حجم صادرات فولاد در سال ۹۶ گفت: حجم صادرات فولاد در سال گذشته نزدیک به ۹ میلیون تن بوده و سال ۹۷ پیش بینی می‌شود این حجم به ۱۲ میلیون تن افزایش یابد. وی با اشاره به تاثیر تک نرخی شدن ارز بر بازار فولاد عنوان کرد: افزایش قیمت فولاد در بازار با توجه به تک نرخی شدن ارز توسط دولت تا حدودی متوقف شد و این بازگشت قیمت‌ها به علت ماباالتفاوت نرخ‌ها در سال جاری بوده است. رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تاکید کرد: قیمت فولاد در روز‌های اخیر در بورس با کاهش ۱۸۰ تومان در کیلو روبرو شد که تقریبا بازار به تعادل رسیده است و پیش بینی می‌شود قیمت‌ها توسط قیمت چین شکسته شود و با افزایش عرضه از سوی این کشور قیمت‌های جهانی کاهش و قیمت‌های داخلی نیز متعادل خواهد شد. آزاد در انتها خاطر نشان کرد: روند روابط خارجی کشور‌ها تعیین کننده قیمت فولاد خواهد بود، ولی در مجموع افزایش فراوانی در بازار فولاد در سال جاری پیش بینی نمی‌شود. سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری میزان، تاریخ انتشار: 5اردیبهشت1397 ، کدخبر: 414552: www.mizanonline.com

منبع خبر : سایت خبری شعار سال

http://shoaresal.ir/fa/news/124202/بازار-فولاد-به-تعادل-رسید