به اظهارات کارشناسان بازار فولاد، ساده‌ ترین دلیل برای افزایش قیمت‌ ها را می‌توان در چند نکته اصلی جست‌ و جو کرد، رشد قیمت‌ شمش در بورس‌کالا و بازار داخلی، افزایش قیمت‌ های جهانی و انتظار برای رشد صادرات به کشور عراق. حال اگر دو داده اصلی یعنی رشد قیمت شمش و افزایش قیمت‌های جهانی ادامه یابد هیچ بعید نیست که بازار میلگرد هم رشد نرخ داشته باشد. البته ضعف تقاضای داخلی را باید جدی گرفت آن ‌هم در روز های سرد سال که تقاضا به‌ صورت سنتی کاهش می ‌یابد
البته تجربه نشان داده وقتی تولید کنندگان اصلی در بازار مسکن رشد قیمت‌ ها را به هر دلیل در دستور کار قرار می‌ دهند، بخش تقاضا هم راهی جز تبعیت از این رشد نرخ ندارد. از این رو نکته دیگریکه باید در شرایط فعلی بازار میلگرد جست‌ و جو کرد، بهای میلگرد در مقایسه با قیمت شمش یا تیرآهن بسیار کمتر است و البته دلیل آن را باید در بالا بودن حجم تولید و گسترده ‌بودن کارخانه‌ های نوردی جست‌ و جو کرد که در اغلب استان‌ ها وجود دارند و می ‌توانند بخشی از نیاز های منطقه خود را تامین کنند. این اختلاف قیمت‌ها را باید جدی گرفت، آن هم در شرایطی که بهای میلگرد در ایران در مقایسه با سایر نقاط جهان با احتساب دلار آزاد شاید ارزان ‌ترین نرخ باشد.
بنا بر این از ویژگی های مهم بازار میلگرد هم اثر پذیری بسیار آن از نوسان قیمت ها نیز می باشد تا جایی که بخش از صنعت میلگردایران  را به بهای شمش و هزینه حمل‌ و نقل وابسته کرده است. در کنار این واقعیت باید به کارخانه‌ هایی اشاره کرد که میلگرد تولیدی خود را به‌ صورت مستقیم از سنگ ‌آهن تولید می‌کنند که قیمت تمام‌ شده پایین ‌تری دارند و به این معنی است که نبض تعیین نرخ در دستان این تولید کنندگان قرار دارد.

منبع: آهن پرایس

لینک کوتاه: لینک

فهرست