بازار فولاد در اوایل هفته گذشته رشد قیمت محسوسی را شاهد بوده اما بررسی ها نشان میدهد در اواخر هفته آرامش نسبی را شاهد بوده است. وجود همین جرقه های رشد نرخ محدود هم اگر هیچ تاثیری بر بازار نداشته باشد ولی در برابر افت قیمت ها به عنوان یک مانع عمل کرده و اجازه نمی دهد قیمت ها کاهش چشم گیری داشته باشند.

انتظار می رفت با شروع فصل پاییز، با کاهش تقاضا نسبت به روزهای گرم سال با تفاوت قیمتی در بازار رو به رو شویم اما تاکنون همان روند قیمتی شهریور را شاهد هستیم که به معنی تداوم ثبات نرخ در بازار داخلی است. از سوی دیگر پیش رو بودن ایام اربعین به کاهش جدی صادرات به عراق منجر شده و قطعا این شرایط تا چند روز آینده نیز ادامه خواهد داشت، در نتیجه بخش اعظمی از تقاضا در کشور محدود شده است.

بازار فولاد با  وجود این شرایط و آغاز دوره ای برای بارش های فصلی و کم شدن تقاضا و مشکلات حمل و نقل باید خود را برای رکود نسبی آماده کند. امروزه شرایط از لحاظ قیمتی در بورس‌کالا هم به نسبت هفته‌های گذشته اندکی تغییر کرده است. به‌عنوان یک مثال واضح می‌توان به نوسان قیمت میلگرد نیشابور یا همان مجتمع فولاد خراسان اشاره داشت. برای میلگرد سایز ۱۴ تا ۲۸ این واحد تولیدی در ۷ مهرماه، قیمت ۳ هزار و ۷۱۷ تومان درج شده ولی همین کالا روز گذشته به ۳ هزار و ۶۹۶ تومان برای میانگین آن، افت نرخ را نشان می‌دهد. این یعنی در فاصله زمانی ۱۰ روز گذشته، ۲۰ تومان از قیمت همین کالا در بورس ‌کاسته شده است؛ درحالی که قیمت پایه در بورس‌کالا افزایش داشته ولی افت تقاضا و کاهش رقابت برای خرید به افت نرخ منجر شده است.

میتوان نتیجه گرفت که تمایل معاملات در بورس‌کالا به سمت افت نرخ است و در صورتی که این روند ادامه یابد یک سیگنال کاهشی تازه برای بازار محسوب میشود. تا حدودی تجربه ثابت کرده که اثرگذاری قیمت بورس‌کالا بر بازار داخلی اندکی زمانبر است که این موارد شاید بر بازار اواسط یا اواخر هفته بعد اثر بگذارد هرچند نمیشود نظر قطعی در این رابطه ارائه داد. بازار تیرآهن اما متفاوت است چراکه اتفاقات در حوزه تیرآهن پیچیده‌تر از آن است که در این گزارش مورد بحث قرار بگیرد و به گزارشی جداگانه نیاز دارد؛ اگرچه همین که بازارتیرآهن در روزهای سخت بازار فولاد، باز هم از تحرک خوبی و نوسان نرخ برخوردار است را باید یک اتفاق مهم ارزیابی کرد که نشان از این است که زیر پوست بازار هنوز هم تقاضای واقعی وجود دارد .

منبع: آهن پرایس

لینک کوتاه: لینک

فهرست