برگزاری مجامع شرکت‌های تعاونی به صورت الکترونیکی
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمدکبیری با بیان این مطلب گفت: با رویکرد جدید قوه قضاییه، سرعت تحولات در این بخش مثبت بوده و سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون کشور در مسیر بهبود ارائه خدمات به فعالین بخش با هماهنگی سازمان ثبت اسناد و املاک در فرایند تمام الکترونیکی  تعاونی ها  خدمات ارائه می دهد.
 وی بیان داشت: تا شهریور ماه امسال دو سامانه جامع تعاون و  ثبت شرکت ها به صورت پنجره واحد در دسترس تعاون‌گران قرار می گیرند و ورود اطلاعات از درگاه خواهد بود.
وی افزود: از روز شنبه  ۱۲ تیر سال ۱۴۰۰ که مصادف با روز جهانی تعاون است امکان پذیریش مدارک مجامع آنلاین تعاونی که از طریق سامانه جامع و هوشمند تعاون نسبت به برگزاری مجمع اقدام می کنند مورد پذیرش ثبت شرکت ها قرار می گیرد.
در ادامه این نشست، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد گفت: منافع این اقدام برای مردم است و در سند تحول بخش قضایی که به امضای رئیس قوه قضاییه رسیده، الکترونیکی کردن همه فرایندهای اداری قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که زیر مجموعه این قوه قرار دارد، در دستورکار قرار گرفته است.
مهدی اقبال تاکید کرد:سازمان ثبت اسناد در زمینه الکترونیکی کردن فرایندها پیشتاز بوده و در هفته قوه قضاییه هم  از سوی رئیس قوه تشویق شده است.
به گفته وی، برنامه ریزی لازم صورت گرفته تا از ابتدا شهریور ماه سالجاری ، همه فعالیت‌های تعاونی‌ها از جمله تاسیس شرکت و تغییرات آن که تاکنون به صورت دستی و کاغذی بوده، در درگاه مشترک وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سازمان ثبت اسناد، درج و رسیدگی شود.
وی با بیان این که برخی شرکت‌های تعاونی چند صد هزار عضو دارند، تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونایی جمع کردن این اعضا به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست و بهترین روش برگزاری مجامع به صورت الکترونیکی و هوشمند است که با توجه به پیش قدم بودن وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اجرای این مهم از طریق سامانه  جامع هوشمند بخش تعاون، مورد پذیرش سازمان ثبت نیز قرار گرفته است.
مدیرکل ثبت شرکت‌ و موسسات تجاری سازمان ثبت اسناد نیز اظهار داشت: نگاه این سازمان الکترونیکی کردن، هوشمندسازی و حذف کاغذ از فرایندهاست و ما شعار خداحافظی از بایگانی و سیستم بدون کاغذ را ارائه کرده‌ایم، در سال جاری پنجره واحد اجرا می‌شود که کار بزرگی در سازمان ثبت به شمار می‌رود.
 وی افزود :  ۲۳۰ هزار شرکت تعاونی در کشور داریم که هوشمندسازی و الکترونیکی کردن امور این شرکت‌ها بسیار مهم است و از هفته آینده مجامع شرکت‌های تعاونی به صورت الکترونیکی در سراسر کشور برگزار می‌شود.
حمید کشاورز،  گفت: در گام دوم، یکپارچه کردن سامانه وزارت تعاون ، کار و ر فاه اجتماعی و سازمان ثبت اسناد در دستور کار قرار دارد که تا شهریور ماه انجام می‌شود و باعث حذف اوراق و گزارش‌های کاغذی می شود.
تفاهم‌نامه‌ تکالیف مشترک حوزه ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز به امضای محمد کبیری معاون امور تعاون و مهدی اقبال معاون امور اسناد سازمان ثبت به امضاء رسید.
بر اساس این تفاهم‌نامه از این پس سامانه جامع تعاون و سامانه سازمان  ثبت اسناد و املاک از شهریور مرتبط می‌شوند و تمامی فعالیت‌های ثبت و تغییرات شرکت‌های تعاونی، همچنین برگزاری مجامع شرکت‌های تعاونی، الکترونیکی و آنلاین خواهد شد و  به ارائه کاغذ، صورت جلسه  یا حضور افراد در این مجامع نیاز نیست.
فهرست