به گفته مدیر عامل شرکت فولاد کیمیای صبا ۳۶۰ نفر در سه کارخانه فولادکیمیای صبا، ذوب آهن الیاژی اسفراین و لوله گستر اسفر این مشغول به کار هستند. به دلیل مشکل کمبود انرژی برق فولاد کیمیای صبا با ظرفیت ۲۰هزار تن برای رسیدن به حداکثر ظرفیت تولید نیاز به ۳.۵ مگاوات برق دارد که تاکنون با۲/۵ مگاوات توتنسته ایم سالانه ۱۲هزار تن تولید شمش فولاد ساختمانی را تامین کنیم. وی درباره برنامه‌های آتی در این واحدهای تولیدی، عنوان کرد: نگاه ما بیشتر به سمت تولید فولاد تمیز صنایع خودرو و شمش استنلس ‌استیل است و خط نوردی که در این مجموعه که به دلیل تحریمات تجهیزات خریداری شده آن از ۹ ماه پیش وارد نشده، درحال راه اندازی است. اگر این واحد به بهره‌برداری برسد، می‌توانیم صادرات محصولات آلیاژی را نیز در دستور کار خود قرار دهیم.

مدیرعامل شرکت فولاد کیمیای صبا در بحث صادرات اشاره کرد: به دلیل قرارداد با یک شرکت خارجی برای وارد شدن به بازار بین المللی روی صادرات محصولات خود  برنامه‌ریزی خاصی کرده‌ایم. نوری افزود: درست است که ۶۰درصد تولید فولاد صادر میشود ولی قصد صادرات فولاد تمیز است و اواسط پاییز سیستم گاز زدایی و کربن زدایی باظرفیت۵۰ تن را در این واحد تکمیل میکنیم. نوری همچنین بیان کرد: صنایع خودرو، صنایع نفت، صنایع سیمان و کارخانه‌های نورد از مصرف کنندگان محصولات این شرکت و عمده‌ترین مشتریان ما هستند.

مدیرعامل شرکت فولاد کیمیای صبا درمورد خرید مواد اولیه مورد نیاز این شرکت، بیان کرد: روزانه به حداقل ۹۴۰ تن آهن اسفنجی نیاز داریم که معمولا از طریق واسطه از فولاد نیشابور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و مجتمع جهان فولاد سیرجان تهیه می‌کنیم. نوری با انتقاد از دولت در بخش خصوصی اشاره کرد: ما به پشوانه وعده های دولت وارد این عرضه شدیم ولی در این سال ها عملا هیچ کاری برای بخش های خصوصی انجام نشده است. وی خاطرنشان کرد: کارخانه‌های بزرگ، همگی دولتی هستند و هر یک با شراکت یکی از ارگان‌ها، منافع خود را پیش می‌برند و بخش خصوصی در این سیستم، هیچ نقشی ندارد. به همین دلیل، با وجود نیاز واحدهای تولیدی فولاد به مواد اولیه، این مجموعه‌ها با گرفتن مجوزهای صادراتی، مواد اولیه‌ای که باید در صنعت فولادسازی کشور مصرف شود را به صورت خام صادر می‌کنند و تعجبی ندارد که در این شرایط، برخی از کارخانه‌های فولادی که سابقه طولانی دارند، با ۴۵ درصد توان خود کار کنند.
منبع: آهن پرایس

لینک کوتاه: لینک

فهرست