گزارش هفته 25 سال 2021

سنگ آهن
فولاد ایران: هفته گذشته  قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین ابتدا با توجه به رکود بازار فولاد و ضعف نقدینگی تا ۱۰ دلار افت داشت ولی تا پایان هفته چشم انداز مثبت بازار قیمت را مجددا به سطح ۲۱۷ دلار هر تن سی اف آر هفته قبل بازگرداند. افزایش تقاضا بیشتر از جانب تجار بود تا کارخانه ها و تمایل به خرید خلوص های متوسط و بالا بیشتر بود. در کل روند بازار این ماده اولیه در حال حاضر خیلی روشن نیست.
در بازار صادرات ایران، سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد تا ۲ دلار رشد داشته ۱۷۶.۶ هر تن فوب و  سنگ آهن هماتیت خلوص  ۶۱ درصد نیز با همین میزان بهبود ۱۷۵.۵ دلار  هر تن فوب شنیده شد.

قراضه
فولاد ایران: هفته گذشته بازار واردات قراضه سنگین ۲۰-۸۰ در ترکیه ساکت بود و فعالیت زیادی نداشت. خرید چندانی صورت نگرفت و عرضه کننده ها نیز در مقابل تمایل بازار به کاهش قیمت مقاومت نمودند. متوسط قیمت بازار ۴۹۵ دلار هر تن سی اف آر بود و پیشنهاد ها نیز  در ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن سی اف آر باقی ماندند.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن با ۲ دلار بهبود به ۴۴۲ دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز در ۵۱۳ دلار هر تن سی اف آر  بود که ۲ دلار افت قیمت هفتگی داشت.
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در ۵۰۳ دلار  هر لانگ تن بدون تغییر ماند.

بیلت
فولاد ایران : متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته با ۱۰ دلار افت به ۶۴۰ دلار هر تن فوب رسید.
در ترکیه قیمت بیلت وارداتی ۶۶۵ دلار هر تن سی اف آر بود که ۵ دلار افت داشت. بیلت صادراتی ترکیه نیز از ۶۸۵ تا ۷۰۰ دلار به ۶۸۵ دلار هر تن فوب رسید.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی با ۱۵ دلار افت به ۶۸۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.
همچنین آخرین قیمت بیلت صادراتی ایران نیز از ۶۲۸ تا ۶۴۰ دلار به ۶۰۲ تا ۶۳۵ دلار هر تن فوب کاهش داشت.
بیلت در بازار ایران

بیلت

فولاد ایران : قیمت بیلت در هفته گذشته ثابت بود و نوسان جزیی داشت. به دلیل آرامش بازار آهن اسفنجی اکثر دست اندرکاران امیدوار بودند که قیمت روند نزولی به خود بگیرد اما ایستادگی دلار و همین طور تداوم صادرات شمش همراه با قطعی برق جلوی کاهش قیمت را گرفت .

مقاطع
فولاد ایران: هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس  ۱۳ دلار کاهش داشته ۷۷۷ دلار هر تن فوب شنیده شد.
در چین قیمت میلگرد صادراتی از ۸۹۵ دلار به ۸۸۴  دلار هر تن فوب کاهش داشت. میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۱۲ دلار رشد داشته ۷۴۰ دلار هر تن فوب شد.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد ۸ دلار افت داشته ۷۵۰ دلار  هر تن سی اف آر ثبت شد.
همچنین در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۸۱۰ یورو  هر  تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار امریکا نیز میلگرد در ۹۶۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند.
مقاطع در ایران

میلگرد

فولاد ایران:  به دلیل ثبات قیمت شمش قیمت میلگرد نیز تقریباً بدون تغییر بود در حالیکه حجم تولید کاهش یافته و به همین دلیل اکثر کارخانه ها در تحویل کالا با تاخیر روبرو هستند.

تیرآهن

فولاد ایران:  قیمت تیرآهن روند نزولی داشت. اکثر دست اندرکاران به این نتیجه رسیدند که قیمت تیرآهن به اوج خود رسیده و فضایی برای افزایش آن نیست.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس افت داشته از ۱۰۰۷ دلار  به ۹۸۷ دلار هر تن فوب رسید. ولی تا پایان هفته خبر اعمال تعرفه ۱۵ درصدی بر فولاد صادراتی روسیه جو بازار را مثبت کرد و عرضه کننده ها عجله ای در فروش نداشتند. پیشنهاد ها به ۹۹۰ تا ۱۰۰۰ دلار هر تن فوب بهبود داشتند. بازار منتظر روشن شدن این تصمیم و تاثیر آن بر روند بازار ماند.  متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین  نیز  از ۸۹۸ دلار به ۸۷۸ دلار  هر تن فوب رسید.
در ترکیه آخرین قیمت ورق گرم وارداتی در ۱۰۴۲ دلار هر تن سی اف آر ثابت ماند. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز  در ۹۴۵ دلار هر تن سی اف آر  شنیده شد که تغییری نداشت.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم با ۱۳ یورو رشد به ۱۱۷۸ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار امریکا نیز ورق گرم از ۱۶۸۵ دلار به ۱۷۱۳ دلار هر شورت تن درب کارخانه بهبود داشت.
همچنین هفته گذشته اسلب صادراتی ایران در حدود ۷۷۴ دلار هر تن فوب ثابت ماند. اسلب سی آی اس نیز ۵ دلار ارزان تر شده ۹۲۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.
ورق در بازار ایران

گرم

فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز دوشنبه ۲۳۳۰۰۰ ریال قیمت داشت که تا روز چهارشنبه به ۲۳۲۰۰۰ ریال رسید . قیمت ورق های مبارکه با کمی کاهش روبرو شد علیرغم کند شدن عرضه تقاضا نیز در بازار بسیار محدود است .

اکسین

فولاد ایران:  قیمت ورق اکسین با نزول آرامی روبرو بود که ناشی از کاهش تقاضاست.

کاویان

فولاد ایران:  ورق کاویان با مدیریت کارخانه با ثبات قیمت روبرو بود.

سرد

فولاد ایران: ورق سرد با کاهش قیمت روبرو شد که محصول افت تقاضاست.

گالوانیزه

فولاد ایران: ورق گالوانیزه به علت افزایش قیمت ارز و بالا رفتن قیمت روی کمی افزایش نشان داد.

تحلیل هفته :
فولاد ایران:  در شرایط فعلی بازار در حالت انتظار به سر میبرد و منتظر فعالیت دولت جدید است. خبرهای ضد و نقیضی هم که در مورد برجام شنیده می شود که باعث می گردد بازار محتاط تر شود. در شرایط فعلی اکثر دست اندرکاران تلاش می کنند تا نقدینگی خود را بالا ببرند چون جو غالب بازار این است که با تصویب برجام قیمت ارز و به دنبال آن قیمت کالا کاهش خواهد یافت به همین دلیل سفارشات به حداقل خود رسیده است.     چ

منبع: پایگاه خبری فولاد ایران

فهرست