سنگ آهن
فولاد ایران: امید به افزایش بسته های محرک اقتصادی در چین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد را در این کشور بالا برد. آخرین متوسط قیمت حدود ۲۲۲ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد در حالی که هفته قبل را در ۲۱۸ دلار به پایان برده بود.
در بازار صادرات ایران، سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد با ۵ دلار کاهش به ۱۷۳.۶ دلار و  سنگ آهن هماتیت خلوص  ۶۱ درصد نیز با همین مقدار افت به ۱۷۲.۵ دلار  هر تن فوب رسید.

قراضه
فولاد ایران: هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی سنگین ۱ و ۲ ( ۲۰-۸۰ ) در ترکیه از ۴۹۵ دلار هفته قبل به ۴۸۴ دلار هر تن سی اف آر رسید.  با توجه به تعطیلات رسمی در ترکیه آخر هفته بازار فعالیتی نداشت و روزهای آتی نیز به دلیل تعطیلات عید قربان این چنین خواهد بود.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن با ۱ دلار رشد به  ۴۳۶ دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز با ۱۰ دلار افت ۵۰۸  دلار هر تن سی اف آر  شنیده شد.
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در ۵۰۳ دلار  هر لانگ تن بدون تغییر ماند.

بیلت
فولاد ایران : بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته با ۵ دلار بهبود به  ۶۴۲ دلار هر تن فوب رسید.
در ترکیه قیمت بیلت وارداتی در ۶۷۰ تا ۶۷۵ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت. بیلت صادراتی ترکیه نیز با ۵ دلار افت ۶۸۰ دلار هر تن فوب شنیده شد.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی با ۱۵ دلار رشد به ۶۹۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.
همچنین آخرین قیمت بیلت صادراتی ایران نیز از ۵۹۵ تا ۶۰۲ دلار  به ۶۲۰ دلار هر تن فوب افزایش داشت.
بیلت در بازار ایران

بیلت

فولاد ایران : قیمت بیلت به شدت صعود کرد که علت آن کاهش تولید به علت قطع برق بود. سردرگمی حاصل از سیاست گذاری دولت همراه با عدم عرضه این کالا در بورس در هفته گذشته به روند  افزایشی قیمت دامن زد.

مقاطع
فولاد ایران: هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس  در ۷۶۰ تا ۷۸۲ دلار هر تن فوب ثبات نسبی داشت.
در چین قیمت میلگرد صادراتی با ۳  دلار بهبود  ۸۸۰  دلار هر تن فوب شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز در ۷۴۰ دلار هر تن فوب ثبات داشت.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد با ۱۰ دلار افت  ۷۳۵ دلار  هر تن سی اف آر شد.
همچنین در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۸۳۰ یورو هر  تن درب کارخانه ثابت ماند. در بازار امریکا نیز میلگرد در ۹۶۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند.
مقاطع در ایران

میلگرد

فولاد ایران:  نگرانی از عدم عرضه شمش، بازار قیمت میلگرد را تغییر داد و از شرایط رکود به مسابقه برای خرید برگشت. ذوب آهن اصفهان از فرصت پیش آمده خوب استفاده کرد و موفق شد تمام عرضه خود را بفروشد .

تیرآهن

فولاد ایران:  روند تیرآهن هم متاثر از توقف تولید کارخانه های غیر از ذوب آهن اصفهان و جو بازار افزایشی بود.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس ۲۰ دلار افت داشته به ۹۳۰ دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین  نیز  از ۸۷۹ دلار به ۹۱۴ دلار  هر تن فوب بهبود داشت.
در ترکیه آخرین قیمت ورق گرم وارداتی از ۹۸۰ دلار هفته قبل به ۹۵۰ تا ۹۸۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز  از ۸۹۵ دلار  به ۹۲۰ تا ۹۲۵ دلار هر تن سی اف آر  بهبود داشت.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم با ۱۲ یورو افت به ۱۱۶۶ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار امریکا نیز ورق گرم از ۱۷۹۹ دلار به ۱۸۲۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه بهبود داشت.
همچنین هفته گذشته اسلب صادراتی ایران از ۷۴۰ تا ۷۷۰ دلار به ۷۴۰ تا ۷۶۰ دلار  هر تن فوب  رسید. اسلب سی آی اس نیز از ۸۶۰ دلار به ۸۵۰ تا ۸۶۵ دلار هر تن فوب رسید.
ورق در بازار ایران

گرم

فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز دوشنبه ۲۴۰۰۰۰ ریال قیمت داشت که تا روز چهارشنبه به ۲۴۴۰۰۰ ریال رسید . ورق گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه روند افزایشی داشت که علت این امر اوج گرفتن شایعه کاهش تولید فولاد مبارکه بود در حالیکه بازار در ضعیف ترین حالت تقاضای خود قرار داشت .

اکسین

فولاد ایران:  علیرغم انتظارات موجود در بازار، قیمت ورق اکسین تغییری نکرد. کارخانه اکسین که قراردادهای صادراتی برای حمل در آگوست دارد، به علت قطع برق و گرما تولید آن با کندی زیاد صورت می گیرد در نتیجه بازار باید به موجودی های فعلی اکتفا کند. در صورتی که تقاضای جدیدی به بازار روی بیاورد قیمت های موجود نمی تواند ماندگار باشد .

کاویان

فولاد ایران:  با مدیریت کارخانه و جو پیش آمده کاویان فرصت پیدا کرد تا قیمت های خود را بالا ببرد از آنجا که سایزهای کارخانه محدود است این سیاست با موفقیت روبرو شد .

سرد

فولاد ایران: ورق سرد با افزایش قیمت روبرو شد اما علت آن جو به وجود آمده در بازار بود چرا که کارخانه های مصرف کننده این کالا در ماه تیر و مرداد در تعطیلات هستند .

گالوانیزه

فولاد ایران: با بهبود نسبی ورق گرم قیمت گالوانیزه هم بالا رفت .

تحلیل هفته :
فولاد ایران:  قطعی برق نظام بازار را بهم ریخت، کارخانجات تولید کننده آهن اسفنجی که با افت شدید تقاضا روبرو شده بودند به سمت صادرات روی آوردند. قیمت صادراتی آهن اسفنجی ۴۳۰ دلار است که با نرخ ارز آزاد جذابیت بیشتری نسبت به بازار داخلی دارد .عرضه های آهن اسفنجی فولاد خوزستان در بورس فلزات با سردی روبرو شد و این فرصتی بود تا فولاد خوزستان در دو مرحله قرارداد صادراتی ۵۰ هزار تنی برای تحویل تا یک ماه آینده، ببندد. کارخانه میانه نیز همچنان تعطیل است، صحبت هایی هست که با راه افتادن کارخانه میانه یکی دو کارخانه دیگر برای تعمیرات تعطیل خواهند شد. روز چهارشنبه خبر راه اندازی کارخانه های تولید کننده شمش با ۵۰ درصد ظرفیت اعلام شد و همین مطلب باعث شد که قیمت مقاطع روند افزایشی خود را از دست بدهد، بعضی از کارخانه ها که مجوز صادرات آهن اسفنجی دریافت نکرده اند محصول خود را در بازار به فروش رساندند.
روند قیمت در بازار فولاد در هفته آینده کاملا وابسته به مساله عرضه شمش و نرخ ارز است چنانچه نرخ ارز روند نزولی داشته باشد و قیمت شمش هم افت کند بازار به کما خواهد رفت. بعضی از سفته بازها که چهارشنبه هفته گذشته میلگرد و تیرآهن عرضه شده در بورس را خریده اند امیدوارند که در این هفته آنها را بفروش برسانند ولی با توجه به اینکه هفته جاری آخرین هفته ماه می باشد انتظار رکود بسیار قوی است. محققا در طول این هفته با رکود پیش رو کمبود شمش برطرف خواهد شد .

منبع: پایگاه خبری فولاد ایران 

فهرست